Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-04-17 17:16:45

Kolejne zamówienie na BSP FlyEye

     Agencja Uzbrojenia 17 lutego br. podpisała z firmą WB Electronics S.A. umowę wykonawczą o wartości 57,6 mln PLN brutto na dostawę 7 kolejnych zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy mini typu FlyEye w najnowszej wersji 3.6 wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym. Zestawy mają zostać dostarczone na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej w terminie do końca tego roku. W skład każdego z zestawów wchodzą cztery platformy powietrzne. Udzielone zamówienie ma pozwolić na bieżące zaspokojenie potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie BSP klasy mini typu FlyEye i jest rezultatem umowy ramowej zawartej 5 września 2023 roku, która zakłada zakup w perspektywie do 2035 roku ponad 400 zestawów FlyEye (blisko 1700 platform powietrznych). Może nieco dziwić, że pierwszy kontrakt wykonawczy dotyczy zamówienia zaledwie 1,7% łącznych potrzeb określonych przez Wojsko Polskie na sprawdzony sprzęt jakim są BSP FlyEye, jednak Agencja Uzbrojenia zapowiada udzielenie kolejnego zamówienia wykonawczego na ten typ BSP jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w jeszcze bardziej unowocześnionej wersji.

FlyEye-zestaw-Fot.WB

Możliwe elementy zestawu BSP FlyEye. Fot. WB Electronics S.A.

  W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Sekretarz Stanu w MON Paweł Bejda.

  W listopadzie ubiegłego roku Siły Zbrojne RP odebrały 5 zmodernizowanych zestawów FlyEye, które na mocy umowy z grudnia 2022 roku producent unowocześnił do wersji 3.6. Usprawnienia dotyczyły modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz.

  FlyEye to polski, rozpoznawczo-obserwacyjny BSP klasy mini. Bezzałogowiec ma wymiary 3,6 m rozpiętości i 1,8 m długości, jego maksymalna masa startowa wynosi 12 kg. Napęd samolotu zapewnia cichy silnik elektryczny zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych oraz trójłopatowe śmigło. Prędkość przelotowa osiąga 120 km/h. Określany przez producenta maksymalny pułap lotu to 3500 m (AMSL), a czas lotu to ponad 2,5 godziny. Zasięg łącza radiowego pracującego w paśmie C określa się na 180 km (LOS). BSP FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych w Ukrainie.

  Można szacować, że na potrzeby Wojska Polskiego od 2010 roku zamówiono dotąd ponad 40 zestawów BSP typu FlyEye (ponad 160 platform powietrznych), natomiast producent informował niedawno, że wyprodukował już ponad 1000 platform powietrznych FlyEye, z czego większość na eksport. 

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Topaz ze wsparciem eksploatacji

Topaz ze wsparciem eksploatacji

Warszawska 2. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o wskazaniu 8 marca br. (informację upubliczniono 5 kwietnia) wykonawcy serwisu Zautomatyzo...

więcej polecanych artykułów