Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2022-10-20 20:55:30

Leasing przez Polskę usługi rozpoznania przez BSP MQ-9A Reaper

     W dniu 20 października br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a General Atomics – Aeronautical Systems Inc., została zawarta umowa na zakup usługi z wykorzystaniem bezzałogowego systemu rozpoznawczego. Powyższa umowa ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o usługę, która pozwoli Wojsku Polskiemu na wskazywanie zadań rozpoznawczych, które wykonywać będzie jeden zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy MALE MQ-9A Reaperw, w skład którego wchodzi kilka platform powietrznych. Wartość umowy wynosi 70,6 mln USD netto (ok. 423 mln PLN brutto przy aktualnym kursie USD), a sama usługa będzie świadczona do czasu planowanego pozyskania i wprowadzenia do użytkowania przez Siły Zbrojne RP bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego MQ-9B.

MQ-9a_PL_Fot.General Atomics

Zgodnie z informacją przekazaną przez Agencję Uzbrojenia umowę podpisano na podstawie przepisów o których mowa w art. 51 ustawy o obronie Ojczyzny i § 6 decyzji nr 116/MON z września 2021 r. "w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego", przy uwzględnieniu przepisów amerykańskich. Można mieć wątpliwości, czy jest to typowa umowa leasingu, czy jednak bardziej umowa na zakup usług rozpoznawczych. Fot. General Atomics.

  MQ-9A to BSP klasy MALE (Medium Altitude, Long Endurance, średniej wysokości lotu i o dużej długotrwałości lotu) umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) z wykorzystaniem radaru. Platforma powietrzna MQ-9A charakteryzuje się długością 11 m i rozpiętością skrzydeł 20 m. Jej maksymalna masa startowa wynosi 4763 kg. Napęd stanowi silnik turbośmigłowy Honeywell TPE331-10 o mocy 700 kW ze śmigłem w układzie pchającym umieszczonym w tylnej części kadłuba. Płatowiec może wykonywać loty przez 27 godzin z prędkością 445 km/h, osiągając pułap do 15240 m.

  W Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) pozyskanie rozpoznawczo-uderzeniowych BSP klasy MALE zaplanowano w ramach programu o kryptonimie Zefir. Zadanie to jest ujęte w PMT od 2013 roku, kiedy to rozpoczęto procedurę Dialogu Technicznego. Początkowo planowano nabycie czterech zestawów tej klasy BSP, w każdym po trzy platformy powietrzne. Planowany zakup MQ-9B (prawdopodbnie również jednego zestawu), nawet jeśli zostanie dokonany w trybie pilnej potrzeby operacyjnej, może zostać ujęty w ramach tego programu, być może początkowo tylko w części planowanego docelowo zakresu. 

  Monografia BSP MQ-9A Reaper została opublikowana na portalu Dziennik Zbrojny w dwóch częściach. Z pierwszą można zapoznać się TUTAJ, a z drugą TUTAJ.  

Italian MQ9_Fot. General Atomics

Użytkownikiem BSP MQ-9 Reaper jest m.in. włoskie lotnicwo wojskowe. Fot. General Atomics.

  BSP MQ-9 Reaper od jakiegoś czasu są już dość dobrze znane polskim żołnierzom, bowiem stacjonują na terenie 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Wchodzą one w skład amerykańskiego 2. Oddziału Wydzielonego z 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej, który w marcu 2019 roku osiągną pełną gotowość operacyjną do działań z terenu Polski. Siły Zbrojne RP zapewne miały dostęp do zbieranych przez nie danych rozpoznawczych, jednak prawdopodbnie tylko w ograniczonym zakresie oraz nie nie mogły bezpośrednio decydować o czasie i rejonie prowadzenia rozpoznania. Będące przedmiotem zawartej umowy "leasingu" MQ-9A nie będą jednak operowały z 12. BBSP. Natomiast w stosunku do z do obecnej sytuacji zawarta umowa pozwoli na to, że decydentem w zakresie wskazywania czasu i rejonu prowadzonego rozpoznania oraz odbiorcą pozyskiwanych informacji będą polskie, a nie amerykańskie siły powietrzne.

(TD z wykorzystaniem komunikatu Agencji Uzbrojenia)

Aktualizacja 21.10.2022 9.30.

  Po uzyskaniu dodatkowych informacji dokonano aktualizacji treści artykułu.




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

Amerykańska agencja ds. międzynarodowej współpracy obronnej (DSCA) poinformowała 24 kwietnia br. o akceptacji przez Departament Stanu polskiego wni...

więcej polecanych artykułów