Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-12 14:14:14

Wiecha na Miecznikowej Hali

     W ramach programu inwestycyjnego w spółce PGZ Stocznia Wojenna, prowadzonego na rzecz fregat Miecznik, dnia 11 grudnia br. odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na budowanej hali kadłubowej. Podczas uroczystości zawieszenia symbolicznej wiązki obecny był prezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Hala kadłubowa i jej obecny stan. W przyszłości obiekt posłuży do integracji platform fregatowych. Zakończenie programu inwestycyjnego w PGZ SW zaplanowano na  sierpień 2024 roku.

 Jak z kolei w trakcie wydarzenia powiedział prezes gdyńskiej spółki, Paweł Lulewicz, PGZ Stocznia Wojenna będzie dysponowała infrastrukturą i maszynami oraz urządzeniami, które uczynią z niej najnowocześniejszą stocznię w Polsce! Tak ma być już w sierpniu 2024 roku.

 Łączna wartość programu wynieść ma ponad 300 mln PLN. W ramach tej inwestycji zaplanowano m.in. budowę dwóch hal produkcyjnych, przebudowę już istniejącej infrastruktury oraz modernizację i rozbudowę parku maszynowego. Właśnie hala kadłubowa jest najważniejszym elementem programu. Zakłada bowiem powstanie obiektu o wysokości 43 m, szerokości 34 m i powierzchni blisko 6 tys. m2, stając się najwyższą halą w polskim przemyśle stoczniowym i jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Na jej wyposażeniu znajdą się m.in. suwnice o nośności 100 ton. Drugim kluczowym obiektem jest hala produkcyjna o powierzchni prawie 5 tys. m2, w której będą funkcjonowały wszystkie stoczniowe wydziały wyposażeniowe. Konsorcjum w składzie NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET w ramach podpisanej w marcu 2023 roku umowy odpowiada także za rozbudowę i przebudowę nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z modernizacją infrastruktury technicznej na terenie PGZ SW.

 Działania prowadzone w PGZ SW ukierunkowane są oczywiście na budowę trzech fregat typu Miecznik, z których pierwsza ma trafić do badań w 2026 roku, a najpóźniej za trzy kolejne lata osiągnąć gotowość do działań. Realizacja projektu w Polsce pozwalać ma na stworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach oraz innych podmiotach bezpośrednio zaangażowanych w program. Nowe zdolności nie powstają tylko z myślą o fregatach, w przyszłości powinny być wykorzystane do realizacji również innych programów okrętowych. PGZ SW wpięta już jest w system dostawców brytyjskiej firmy Babcock, czego przykładem jest prowadzona budowa sekcji dla fregat Typu 31 powstających na zlecenie Royal Navy.

Wysoka na ponad 40 metrów hala kadłubowa będzie dominującym elementem w infrastrukurze przebudowanej PGZ SW. Zdjęcia: PGZ SW/NDI

 Pomimo zapowiedzi jeszcze sprzed pół roku, przy okazji podpisywania kolejnych aneksów do fregatowej umowy, z powodów wiadomych głównie Agencji Uzbrojenia, nie znamy kosztów programu Miecznik. Najnowsze zapowiedzi głoszą, że być może zostaną one upublicznione przy okazji podpisywania kolejnych dodatkowych kontraktów (aneksy związane z dokupieniem uzbrojenia dla prototypowego Miecznika i nabyciem systemów dla dwóch seryjnych jednostek). Na początku grudnia br., podczas spotkania kierownictwa PGZ z mediami, podano informacje, że wartość projektów realizowanych z obszaru morskiego wynosi 15 mld PLN. W grupie tej wymieniono kaskadową budowę trzech Mieczników, modyfikację okrętów rakietowych projektu 151 Orkan (szacunkowe 450 mln PLN) i naprawy trzech trałowców projektu 207 (umowa na kwotę 230 mln PLN). Na tej podstawie można budować pewną świadomość, jak na dziś wyglądają kosztowo zakontraktowane fregaty.

 Po formalnym rozpoczęciu budowy pierwszej fregaty i paleniu blach, co miało miejsce w połowie sierpnia br., posłużyły one do stworzenia sekcji dennych, dzięki czemu na 31 stycznia 2024 roku zapowiedziano położenie stępki pod okręt – prawdziwej, a nie tej słynnej „promowej”.

(MC)

 




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

Amerykańska agencja ds. międzynarodowej współpracy obronnej (DSCA) poinformowała 24 kwietnia br. o akceptacji przez Departament Stanu polskiego wni...

więcej polecanych artykułów