Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-02-07 22:31:56

Zgoda na zakup aerostatów rozpoznawczych kr. Barbara

     W dniu 7 lutego br. amerykańska agencja ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency), w odpowiedzi na polskie zapytanie LoR (Letter of Request) wysłane 26 maja 2023 roku do Stanów Zjednoczonych w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales) poinformowała, że Departament Stanu udzielił zgody na zakup przez Polskę systemu aerostatów rozpoznawczych i wczesnego ostrzegania wyposażonych w systemy radiolokacyjne oraz identyfikacji swój-obcy (IFF), w ramach programu znanego w Polsce pod kryptonimem Barbara. Koszt całości zamówienia oszacowano na maksymalnie 1,2 mld USD netto, czyli ok. 5,9 mld PLN brutto (po dzisiejszym średnim kursie USD).

Barbara-Fot.US Army

Zakup aerostatów Barbara to kolejny krok mający na celu poprawę zdolności do prowadzenia radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej. Fot. US Army.

  Program Barbara zgodnie z założeniami przewiduje pozyskanie czterech aerostatów, które zostaną rozmieszczone w różnych miejscach na wschodnich obszarach naszego kraju. Aerostaty pozwolą na wzmocnienie zdolności to prowadzenia dozoru radiolokacyjnego przestrzeni powietrznej wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski. Ich szczególną zaletą będzie możliwość detekcji i identyfikacji obiektów poruszających się na niskich wysokościach, takich jak np. pociski manewrujące czy bezzałogowe statki powietrzne. Co ważne, dozór ten będzie mógł być prowadzony w razie potrzeby w trybie 24 godziny/dobę.

   Poza samymi aerostatami wycena polskiego zapytania obejmuje: ich wyposażenie, naziemne stacje kontroli, pakiety logistyczny i szkoleniowy oraz dokumentację techniczną.

  Jako głównych wykonawców zamówienia wskazano na cztery firmy: Raytheon Intelligence and Space, TCOM L.P., ELTA North America oraz Avantus Federal LLC (należącą do firmy QinetiQ, Inc.). Poinformowano również, że polskie zapytanie nie obejmowało wymagań dotyczących offsetu.

  Kolejnym krokiem w realizacji zamówienia powinno być udzielenie zgody przez Kongres Stanów Zjednoczonych po której Polsce zostanie przedstawiony projekt umowy na dostawy LOA (Letter of Acceptance). Jej podpisanie może nastąpić jeszcze w tym roku.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

W Republice Korei 25 kwietnia br. w obecności Sekretarza Stanu w MON Pawła Bejdy została zawarta druga umowa wykonawcza związana z pozyskaniem wiel...

więcej polecanych artykułów