Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-06-12 11:36:53

Laboratorium dla optymalizacji polskiego IBCS

     Wyróżnikiem polskiego programu Wisła i nabywanego dywizjonowego systemu Patriot jest system dowodzenia IBCS. Era informatyczna pozwala na wdrożenie rozwiązań cyfrowych mogących pozwolić na rozwój systemu.

Polscy i amerykańscy żołnierze przeprowadzają inspekcję węzła IFCN w Arsenale Redstone w USA. Zdjęcie US Army

  Amerykańskie armijne dowództwo odpowiedzialne za kontraktowanie zakupów (US Army Contracting Command) w komunikacie z 9 czerwca poinformowało, że Northrop Grumman otrzymał wartą 19,7 mln USD (ok. 81 mln PLN) umowę na dostawę i montaż w Polsce standaryzowanego ośrodka symulacyjnego (Distributed Interactive Simulation based Systems Integration Laboratory). Chociaż nie wskazano literalnie, otoczenie zlecenia wskazuje, że mowa o laboratorium symulacyjnym dla IBCS. Zlecenie ma być zrealizowane do 7 czerwca 2025 roku.

 DIS (sieciowy protokół do dystrybucji danych w czasie rzeczywistym) jest standaryzowany przez NATO, samo laboratorium umożliwia zaś na symulację, testowanie i diagnostykę różnych narzędzi i systemów integrowanych w ramach jednego środowiska. Pozwala więc na weryfikowanie funkcjonowania systemu czy różnych założeń wraz z pojawiającymi się nowymi koncepcjami. Tym samym wprowadza dla użytkownika świadomość o korzyściach, ryzykachoraz kosztach. To oczywiście potrzebny element na mapie rozwoju polskiego IBCS i całego systemu militarnego, bowiem produkt nabywany oryginalnie dla programu Wisła, sięgać ma swoimi „cyfrowymi mackami” dużo dalej.

 Warto dodać, że całkiem niedawno, bo 15 maja 2023 roku, Northrop Grumman poinformował o wykonaniu dostawy do Polski kluczowych elementów systemu IBCS. Ostatnie z nich dotyczyć miały przekazania węzłów łączności IFCN (radiolinie).

 Pierwsze dostawy IBCS do Polski zapoczątkowano w lipcu 2022 roku, od tego czasu miano przeprowadzić różne testy zarówno kabin kierowania i dowodzenia (Engagement Operation Centers) jak i sieci przesyłu danych (IFCN). Podstawowa gotowość operacyjna polskiego IBCS ma być osiągnięta jeszcze w 2023 roku. Całość zlecenia o wartości 800 mln USD na system IBCS dla Wisłymaksymalnie powinna być zrealizowana do 30 lipca 2026 roku.

 Warto dodać, że również niedawno, 1 maja br., poinformowano o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez system IBCS stosowany w ramach US Army. IBCS w amerykańskich wojsk lądowych jest kluczowym programem mającym zmodernizować jej zdolności w obronie powietrznej. System w zasadzie przeszedł już etap opracowywania i został zatwierdzony do produkcji seryjnej. US Army i Siły Powietrzne Polski są jego pierwszymi użytkownikami.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Kolejne zamówienie na BSP FlyEye

Kolejne zamówienie na BSP FlyEye

Agencja Uzbrojenia 17 lutego br. podpisała z firmą WB Electronics S.A. umowę wykonawczą o wartości 57,6 mln PLN brutto na dostawę 7 kolejnych zesta...

więcej polecanych artykułów