Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-10-06 11:00:10

Warszawa z obroną przeciwrakietową

     Do tej pory informowaliśmy o dostawach elementów zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot/IBCS zakupionych w ramach I fazy programu o kryptonimie Wisła oraz o szkoleniach z ich obsługi. Wczoraj tj. 5 października br., na lotnisku na warszawskim Bemowie, gdzie rozmieszczono elementy sytemu Patriot pełnomocnik Ministra ON ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej gen. bryg. Michał Marciniak powiedział, „że to już nie są ćwiczenia. Grupa ogniowa z 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej otrzymała konkretne zadanie bojowe, oparte na realnych scenariuszach. Zadaniem grupy jest ochrona miasta stołecznego Warszawy przed zagrożeniem w postaci taktycznych pocisków balistycznych. W najbliższym czasie jednostka ta zostanie poddana certyfikacji, a następnie wejdzie w stały dyżur bojowy, chroniąc ludność i infrastrukturę krytyczną stolicy”. W spotkaniu z mediami uczestniczył również szef MON Mariusz Błaszczak.

MPQ-65-Fot.MON

Stacja radiolokacyjna AN/MPQ-65 wraz z transporterem specjalnym EPP (Electrical Power Plants) na podwoziu Jelcz P882.57 zapewniającym zasilanie elektryczne niezbędne do pracy radaru. Fot. MON.

  Wydarzenie to pewnego rodzaju kolejny kamień milowy w modernizacji polskiego zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Dotąd bowiem nie posiadał on możliwości obrony przed głowicami taktycznych pocisków balistycznych takich jak Toczka czy Iskander-M. Wraz z rozpoczętym dziś (tj. 6 października br.) dyżurem bojowym, taka możliwość dla miasta Warszawy stała się faktem. Do realizacji zadania na lotnisku w Bemowie wyznaczono jedną jednostkę ogniową systemu Patriot z łącznie czterech (dwóch baterii), które zakupiono na podstawie umowy głównej z 28 marca 2018 roku o wartości ok. 21 mld PLN brutto oraz dodatkowych 11 innych kontraktów o łącznej wartości ok. 1,2 mld PLN brutto zawartych w latach 2018-2022. Obie baterie weszły na wyposażenie 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Sochaczewa, wchodzacego w skład 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. 

  W składzie grupy ogniowej znalazła się m.in.: stacja radiolokacyjna kierowania ogniem AN/MPQ-65, stanowisko kierowania walką ECS (Engagement Control Station), wyrzutnie M903 dla pocisków rakietowych powietrze-ziemia PAC-3 MSE oraz pojazdy wsparcia. Dodatkowo, aby zapewnić grupie ogniowej ochronę przed bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) na lotnisku w Bemowie rozmieszczono system służący do ich detekcji i niekinetycznego zwalczania SKYctrl firmy Advanced Protection Systems S.A. z Gdyni.

  Choć rozstawiona na lotnisku w Bemowie grupa ogniowa realizować będzie już zadanie bojowe nie oznacza to jeszcze osiągnięcia przez pierwszą baterię systemu Patriot wstępnej gotowości operacyjnej (IOC) w docelowej konfiguracji z system kierowania i dowodzenia IBCS (Integrated Battle Command System). Ten kamień milowy planowany jest do osiągnięcia w czerwcu 2024 roku.

 SkyCTRL-mobilny-Fot.MON

System detekcji i zwalczania BSP SKYctrl w nowej konfiguracji montowanej w kontenerze, co umożliwia jego łatwiejszy i szybszy transport, niż w przypadku starszej przenośnej wersji, którą za każdym razem należało montować z podzespołów w planowanym miejscu pracy. Fot. Leszek Chemperek/CO MON.

 W ramach II fazy programu Wisła w latach 2026-2029 planuje się dostawę sześciu kolejnych baterii (12 jednostek ogniowych) systemu Patriot/IBCS. Trzy pierwsze umowy w tej sprawie, na zakup kolejnych pocisków rakietowych PAC-3 MSE, 48 wyrzutni M903 oraz 12 radarów LTAMDS (GhostEye), o łącznej wartości 9,3 mld USD netto (ok. 47,6 mld PLN brutto) podpisano 5 wrześni br. podczas kieleckich targów MSPO, natomiast 11 września br. Polska uzyskała zgodę amerykańskiego Departamentu Stanu na zakup elementów systemu kierowania i dowodzenia IBCS dla tej fazy zamówienia.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów