Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-10-13 18:05:03

Umowa inwestycyjna pod nową linię Krabów

     Podczas dzisiejszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w śląskich zakładach Bumar-Łabędy doszło do podpisania umowy inwestycyjnej związanej z planowaną budową w tej spółce nowej linii produkcyjnej armatohaubic samobieżnych Krab.

Za kilka lat na Śląsku powstać ma nowa linia produkcyjna armatohaubicy Krab.

 To kolejna wizyta szefa rządu, poprzednie miały miejsce kilka miesięcy temu (w kwietniu i lipcu br.) i były również związane z zapowiedzią dokapitalizowania gliwickiego zakładu i rozpoczęcia procesu faktycznego jego przebranżowienia z podmiotu skupiającego się od dekad na broni pancernej w wytwarzanie nowych rozwiązań artyleryjskich. Cały proces związany ze stworzeniem i uruchomieniem nowej linii produkcyjnej Krabów zajmie kilka lat, ale docelowo ma tam powstać potencjał do wytwarzania 54 takich dział rocznie.

 Podpisana 13 października br. pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a prezesem PGZ S.A. Sebastianem Chwałkiem umowa inwestycyjna docelowo dotyczyć ma dokapitalizowania Bumar-Łabędy kwotą 800 mln PLN. Tego rodzaju umowy mają na celu określenie zasad, na podstawie których zostaną przekazane środki finansowe na ściśle określony przez inwestora cel.

 Armatohaubice Krab od blisko dekady wytwarzane są w podkarpackiej spółce Huta Stalowa Wola, wchodzącej również w skład Grupy Kapitałowej PGZ. Obecnie realizowany jest tam kontrakt na 54 działa dla Ukrainy (lata 2022-2024), pozostają jeszcze do wykonania zlecenia krajowe na łącznie 90 Krabów (lata 2025-2027). Dominującym zamawianym na rzecz Siły Zbrojne RP działem samobieżnym kalibru 155 mm pozostają wytwarzane w Korei Południowej haubice Hanwha K9A1 zakontraktowane w liczbie 212 egzemplarzy (dostawa w latach 2022-2026).

 Spółka Bumar-Łabędy głównie zajmuje się pracami przy czołgach rodziny T-72 (przede wszystkim pozostające w służbie PT-91 Twardy) oraz Leopard 2 (po przekazaniu kompanii tych czołgów aktualnie modernizację do Leopard 2PL w ramach podpisanych z wojskiem umowy i aneksów przejść może nie więcej niż 128 egzemplarzy Leopard 2A4). Gliwicki zakład podpisał również z Ukroboronprom porozumienia o uruchomieniu remontów ukraińskich T-64/T-72, ale najbardziej medialny jest fakt podjęcia takich prac przy uszkodzonych w boju Leopardach 2, których po pracach dwa pierwsze egzemplarze przekazano pod koniec września br. z powrotem ich użytkownikowi.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

W Republice Korei 25 kwietnia br. w obecności Sekretarza Stanu w MON Pawła Bejdy została zawarta druga umowa wykonawcza związana z pozyskaniem wiel...

więcej polecanych artykułów