Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-11-26 19:19:58

Treningowy zrzut sonoboi z SH-2G

     Załoga śmigłowca pokładowego SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała wczoraj (wtorek, 25 listopada) zadanie treningowego zrzutu pław przeznaczonych do poszukiwania okrętów podwodnych. Ćwiczenie zrealizowano na poligonie morskim w rejonie Półwyspu Helskiego.

Wylot na zrzut sonoboi - fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

   Podczas lotu na poligon morski załoga śmigłowca pokładowego SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przetrenowała procedury zrzutu pław radiohydroakustycznych oraz sprawdziła poprawność ich współpracy z systemami poszukiwawczo – uderzeniowymi śmigłowca. Wyrzucane pławy są sensorem zbierającym dane akustyczne na zadanej wcześniej głębokości. Ich analiza pozwala między innymi na wykrycie zanurzonego okrętu podwodnego. Przy danych z kilku pław można także określić jego pozycję i parametry ruchu - kurs i prędkość. Potwierdzenie pozycji namierzonego przy pomocy sonoboi  okrętu odbywa się za pomocą detektora wykrywającego anomalie pola magnetycznego Ziemi.

   Ze względu na specyficzne warunki hydrologiczne, na które składa się duża ilość warstw wody o zmiennym zasoleniu i temperaturze, poszukiwanie okrętów podwodnych na Bałtyku jest wyjątkowo trudną operacją. Jej skuteczne prowadzenie wymaga zaangażowania doświadczonego personelu oraz wielu sensorów, zarówno na statkach powietrznych jak i okrętach. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) posiada na wyposażeniu trzy typy statków powietrznych przystosowanych do poszukiwania okrętów podwodnych: śmigłowce SH-2G (43. Baza Lotnictwa Morskiego), śmigłowce Mi-14PŁ (44. Baza Lotnictwa Morskiego, Grupa Lotnicza Darłowo) oraz samolot patrolowy Bryza Bis (44. Baza Lotnictwa Morskiego, Grupa Lotnicza Siemirowice). Wszystkie wyżej wymienione statki powietrzne wyposażone są w wyrzucane pławy radiohydoakustyczne oraz detektory anomalii magnetycznych. Śmigłowce Mi-14PŁ posiadają także zanurzaną stację hydroakustyczną, która jest jednym z najskuteczniejszych środków poszukiwania okrętów podwodnych. Do zniszczenia wykrytego celu śmigłowce BLMW mogą użyć torpedy MU-90 Impact. „Czternastki” opcjonalnie mogą być uzbrojone w bomby głębinowe PŁAB-250-120.

   W ostatnich dniach to kolejne ćwiczenie sił BLMW na poligonie morskim z użyciem środków bojowych. W ubiegły piątek załoga śmigłowca Mi-14PŁ z Darłowskiej Grupy Lotniczej wykonała zadanie treningowego zrzutu torpedy MU-90.

kmdr ppor. Czesław Cichy




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów