Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-04-10 12:53:30

Kompleks wojskowy w Powidzu dziś i jutro

     Na terenie przyległym do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu 5 kwietnia br. otwarty został nowy kompleks logistyczno-sprzętowy, którego celem jest długoterminowe magazynowanie i naprawa sprzętu US Army LTESM-C (Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex). Jak podkreślono podczas uroczystości, jest on największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO i Stany Zjednoczone w ostatnich 30 latach. To jednak nie jedyna sojusznicza inwestycja w tym miejscu. W budowie znajdują się także: składy środków bojowych MSA (Munition Storage Area), magazyny mobilnego systemu bazy lotniczej DABS (Deployable Air Base System Storage Facility) i skład paliwa BFS (Bulk Fuel Storage). Ma tu także powstać płyta postojowa i hangary obsługowe dla śmigłowców, a także inna infrastruktura wojskowa. W rezultacie baza w Powidzu staje się dużym kompleksem lotniczo-logistyczno-sprzętowym i jedną z ważniejszych europejskich baz NATO.

Powidz-2 Maciej Nędzyński COMON

Magazyny LTESM-C będą służyć do przechowywania sprzętu brygady pancernej US Army, w tym czołgów Abrams i bwp Bradley. Fot. Maciej Nędzyński/COMON.

Powidz częścią Army Prepositioned Stock-2

  Historia budowy na terenie Polski infrastruktury wojskowej umożliwiającej dyslokację zasobów sprzętu wojskowego i dzięki temu, w razie potrzeby szybkie rozwinięcie sojuszniczych jednostek sięga szczytu NATO w Walii w 2014 roku, kiedy to w ramach pakietu sojuszniczego Readiness Action Plan uznano za konieczne zbudowanie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej tego rodzaju magazynów (Pre-positioning military supplies). Zmiany polityczne jakie zaszły w kolejnych latach zarówno w Polsce jak i Stanach Zjednoczonych zamroziły jednak rozpoczęcie realizacji tych planów na kilka lat. Dopiero w 2017 roku koncepcja zaczęła się materializować i wprost poinformowano, że to w Powidzu powstaną magazyny sprzętu wojskowego LTESM-C dla brygady pancernej US Army oraz magazyny środków bojowych, w tym amunicji MSA. Zostały one zaplanowane jako część amerykańskich magazynów sprzętu i zapasów materiałowych na czas wojny APS-2 (Army Prepositioned Stock-2) przeznaczonych dla US Army w Europie. Tego rodzaju kompleksów magazynowych US Army na całym świecie znajduje się siedem (od APS-1 do APS-7, w tym APS-2 dla Europy). Europejskie magazyny APS-2 są zarządzane przez 405. Brygadę Wsparcia Polowego Armii (405th Army Field Support Brigade) i znajdują się:

  • w Niemczech w Dülmen (7 magazynów o powierzchni 62.245 m2 oraz 4.645 m2 utwardzonej powierzchni magazynowej),
  • w Belgii w Zutendaal (28 magazynów o powierzchni 91.974 m2, 27 magazynów środków bojowych o powierzchni 1115 m2 oraz 64.381 m2 utwardzonej powierzchni magazynowej)
  • w Holandii w Eygelshoven (9 magazynów o powierzchni 41.806 m2, 32 magazyn środków bojowych o powierzchni 1950 m2 oraz 3.716 m2 utwardzonej powierzchni magazynowej).

  Dla porównania nowe pięć magazynów LTESM-C w Powidzu ma powierzchnię 60.000 m2. Dodatkowo w Mannheim w Niemczech (tzw. Coleman Work Site), znajduje się tymczasowy punkt magazynowy i naprawy sprzętu APS-2. Na terenie Europy, w Livorno we Włoszech znajdują się również magazyny APS-7 przeznaczone dla amerykańskich wojsk w Afryce.

33. BLT Fot. powidz.e-mapa.net

Plan 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz miejsce budowy kompleksu LTESM-C i prawdopodbne miejsce budowy kompleksu MSA. Na podkładzie ortofotomapy publikowanej na portalu powidz.e-mapa.net.

Kompleks LTESM-C

  W pierwszej kolejności zdecydowano się budowę kompleks LTESM-C. Początkowo zakładano, że będzie się on składał z dwóch magazynów z kontrolowaną wilgotnością o podwyższonym bezpieczeństwie i 11 magazynów z kontrolowaną wilgotnością rozmieszczonych na tym samym obszarze, jaki został wyznaczony dla tej inwestycji (o powierzchni ok. 40 ha). Plany te uległy jednak zmianie i ostatecznie infrastruktura LTESM-C obejmuje:

  • pięć magazynów na pojazdy, każdy o wymiarach ok. 200 x 60 m o łącznej powierzchni 60.000 m2 metrów z urządzeniami zapewniającymi obniżoną wilgotność;
  • warsztaty remontowe o powierzchni 8.600 m2 z 20 stanowiskami naprawczymi;
  • magazyn operacyjny o powierzchni 5.570 m2;
  • dwa garaże o łącznej powierzchni 1.650 m2;
  • obiekt z platformą do mycia pojazdów i testowania hamulców o powierzchni 1.350 m2;
  • obiekt administracyjny;
  • skład amunicji o powierzchni 5.400 m2;
  • plac zbiórki pojazdów o powierzchni 22.550 m2;
  • magazyn składowania: olejów, paliw, smarów i materiałów niebezpiecznych;
  • systemy monitoringu i nadzoru;
  • dźwig samojezdny.

 33. BLT Fot. powidz.e-mapa.net

Kompleks LTESM-C w trakcie budowy. Widać m.in. pięć dużych, praktycznie gotowych magazynów pojazdów, budynek warsztatów remontowych jeszcze bez dachu i bocznicę kolejową. Na podkładzie ortofotomapy publikowanej na portalu powidz.e-mapa.net.

  Teren na którym wybudowano kompleks LTESM-C sąsiaduje z bocznicą kolejową, co umożliwia obsługę składu drogą kolejową. Magazyny LTESM-C mają umożliwiać przechowywanie sprzętu dla całej ciężkiej amerykańskiej brygady pancernej, w tym ok.: 85 czołgów Abrams, 190 bojowych wozów piechoty, 35 armatohaubic samobieżnych i 4 mostów szturmowych, a także setek innych pojazdów i elementów wyposażenia pomocniczego. Przeniesienie takiej ilości sprzętu z terytorium Stanów Zjednoczonych zajęłoby normalnie 45-60 dni. Dzięki lokalizacji APS-2 czas na wydanie sprzętu do użytkowania operacyjnego skraca się do 4-7 dni.

Powidz LTESM-C Fot. US Army

Rozmieszczenie infrastruktury wybudowanej w kompleksie długoterminowego magazynowania i naprawy sprzętu LTESM-C. Fot. US Army. Opis autor.

  Umowę na budowę kompleksu LTESM-C w Powidzu o wartości 209,4 mln USD podpisano 14 listopada 2019 roku z firmami: Ske Support Services Gmbh, Warbud S.A., Project Spółka Jawna. Inwestycję sfinansowano ze środków programu NATO NSIP (NATO Security Investment Programme). Całkowity koszt tej inwestycji został określony na ponad 360 mln USD, czyli ok. 1,5 mld PLN.

Powidz_Maciej Nędzyński COMON

Magazyny na pojazdy z urządzeniami zapewniającymi obniżoną wilgotność o wymiarach ok. 200 x 60 m. W kompleksie LTESM-C wybudowano ich pieć o łącznej powierzchni 60.000 m2. Fot. Maciej Nędzyński COMON.

  W uroczystości uruchomienia składu LTESM-C, która miała miejsce 5 kwietnia br. brał udział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski.

Powidz MSA-Fot.MON

Wizualizacja kompleksu składu środków bojowych MSA (Munition Storage Area). Fot. MON.

Kompleks MSA

  Budowę kompleksu składu środków bojowych MSA zainicjowano 2 czerwca 2022 roku. W ramach tej inwestycji powstanie 56 magazynów środków bojowych krytych ziemią typu ECM (Earth Covered Magazines) oraz budynki administracyjno-obsługowe. Pięć magazynów przeznaczonych będzie dla strony polskiej, a 51 magazynów dla strony amerykańskiej. Kompleks MSA powstaje w pobliżu składu LTESM-C.

Powidz MSA2-Fot.MON

Przykładowy wygląd magazynu środków bojowych krytego ziemią typu ECM (Earth Covered Magazines). Fot. MON. 

  Umowę o wartości ok 40 mln USD na budowę magazynów MSA podpisano 30 września 2021 roku z turecką firmą Hatcon Insaat Taahhut Ithalat Ihracat Limited Sirketi. Termin zakończenia realizacji inwestycji według informacji podanych przez polskie MON wyznaczono na kwiecień 2024 roku. Z danych dostępnych w internecie wynika natomiast, że umowa ma się zakończyć w listopadzie 2024 roku, a jej wartość może wzrosnąć do 97,8 mln USD. Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków NATO, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Powidz_US Army

Budynek warsztatów remontowych wchodzący w skład kompleksu LTESM-C jeszcze w trakcie budowy. Fot. US Army. 

Inwestycje w ramach umowy EDCA

  W dniu 15 sierpnia 2020 roku pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement), mając na celu ustalenie warunków współpracy obu krajów w zakresie obronności, w tym statusu prawnego sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce. W będącym częścią tej umowy Aneksie B określono również warunki wsparcia, jakie Polska udzieli wojskom amerykańskim przebywającym na terenie naszego kraju. Dodatkowo w załączniku 1 do tego aneksu zamieszczono wykaz projektów infrastrukturalnych zapewnianych przez Polskę na potrzeby planowanej współpracy obronnej. Dla kompleksu wojskowego i bazy sił powietrznych w Powidzu określono następujący zakres inwestycji:

  • Obiekty składowania amunicji  (31 krytych ziemią magazynów – pojemność 12,4 miliona funtów);
  • Duży magazyn paliw oraz obiekt dystrybucji paliw (1,5 miliona galonów pojemności z systemem zaopatrzenia w paliwo o pojemności 800 tysięcy galonów);
  • Obiekt systemów informatycznych wraz z sieciami teleinformatycznymi;
  • Obiekty mobilnego systemu bazy lotniczej (DABS);
  • Obiekt zabezpieczenia kierowania i dowodzenia (C2) misją wojsk specjalnych na poziomie dowództwa batalionu;
  • Koszarowce – 6 budynków (zakwaterowanie do 2400 osób);
  • Dwie stołówki (o pojemności do 1428 osób każda);
  • Kompleks Dowodzenia Misją (jedno dowództwo poziomu brygady, cztery dowództwa poziomu batalionu);
  • Przychodnia medyczna /dentystyczna;
  • Wsparcie zabezpieczenia operacji logistycznych, warsztat i parking;
  • Obiekt dowodzenia artylerii obrony przeciwlotniczej (poziomu batalionu);
  • Płyta postojowa dla śmigłowców, parking, myjnia, i punkt tankowania (pojemność do 51 statków powietrznych);
  • Hangary obsługowe dla śmigłowców (pojemność do 51 statków powietrznych);
  • Parking i warsztat obsługi naziemnej dla śmigłowców.

  Pierwsza pozycja związana jest z rozpoczętą budową kompleksu MSA, przy czym brak informacji, czy wspomniane 31 magazynów zawiera się w zleceniu na budowę 56 magazynów, czy też docelowo kompleks MSA może zostać rozbudowany o kolejne 31 magazynów.

Powidz_US Army

Wnętrze magazynu na pojazdy kompleksu LTESM-C jeszcze w trakcie budowy. Fot. US Army. 

  W przypadku dużego magazynu paliw oraz obiektu dystrybucji paliw (1,5 miliona galonów pojemności z systemem zaopatrzenia w paliwo o pojemności 800 tysięcy galonów) oraz obiektów mobilnego systemu bazy lotniczej (DABS) mowa zapewne o rozpoczętej 7 listopada 2022 roku w Powidzu inwestycji na potrzeby stacjonowania brygada lotnictwa bojowego Stanów Zjednoczonych (Combat Aviation Brigade) wyposażonej w śmigłowce uderzeniowe Apache. Obejmuje ona w pierwszej kolejności budowę magazynów mobilnego systemu bazy lotniczej DABS i dużego składu paliwa BFS. W przypadku pierwszej inwestycji roboty budowlane realizują konsorcja firm: AMW SINEVIA Sp. z o.o. z PORR S.A. na podstawie umowy z 21 lipca 2022 roku z terminem wykonania prac do II połowy 2025 roku. W przypadku składu paliw BFS wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo AGAT S.A. Nadzór nad obiema inwestycjami sprawuje Agencja Mienia Wojskowego.

Powidz-Apache-Fot. kpt. Martyna Fedro-Samojedny_3.SLTr.

Śmigłowce uderzeniowe Apache są częstym gościem 33. BLTr. Wkrótce na terenie bazy powstanie dla nich dodatkowa infrastruktura. Fot. kpt. Martyna Fedro-Samojedny/3.SLTr.

  To zapewne jeszcze nie wszystkie inwestycje jakie zostaną zrealizowane w Powidzu. W projekcie budżetu US Army na FY2024 znajduje się informacja o budowie na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego bazy dla amerykańskich śmigłowców. Zadanie to otrzymało nazwę Rotary Wing Aircraft Apron i ma być finansowane z polskiego budżetu. Obejmuje budowę płyty postojowej dla śmigłowców, myjni, punktu tankowania i załadunku. Jest to zakres zbieżny z trzema ostatnimi inwestycjami określonymi w ramach umowy EDCA i uzupełniający w stosunku do rozpoczętej budowy magazynów mobilnego systemu bazy lotniczej DABS i dużego składu paliwa BFS. Celem jest możliwość stacjonowania i obsługi w Powidzu do 51 śmigłowców wchodzących w skład brygada lotnictwa bojowego Stanów Zjednoczonych. Publicznie nie informowano jeszcze o wyłonieniu wykonawcy tej inwestycji.

Tomasz Dmitruk




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów