Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-15 14:33:17

Aneks na doposażenie seryjnych fregat Miecznik

     W dniu 15 grudnia br. Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu kolejnego aneksu do umowy z 27 lipca 2021 roku związanej z zaprojektowaniem i dostarczeniem trzech fregat wielozadaniowych Miecznik dla Marynarki Wojennej RP. Zawarty aneks obejmuje doposażenie w sensory i efektory okrętów seryjnych (tj. drugiej B 106/2 i trzeciej B106/3 jednostki). Ma to być wyposażenie w zakresie systemów obrony powietrznej i przeciw celom nawodnym tożsame z zamawianym dla pierwszej jednostki prototypowej (numer budowy B 106/1). Wraz z wszystkimi podpisanymi dotąd aneksami wartość umowy na budowę trzech fregat Miecznik z początkowej kwoty 8 mld PLN wzrosła do ok. 14,8 mld PLN brutto.

Miecznik Fot.PGZ

Podpisany aneks zwiększa szanse na ukończenie wszystkich trzech fregat Miecznik z pełnym wyposażeniem w terminie do 2031 roku. Fot. PGZ S.A.

  Zgodnie z zapisami aneksu, druga i trzecia fregata zostanie doposażona w 76 mm armatę średniego kalibru OTO Melara 76/62 Super Rapid Strales, wyrzutnie rakiet VLS Mk-41 (z możliwością wykorzystania kontenerów ExLS), system rakietowy SeaCeptor CAMM, radary ścianowe serii SM400 i radary serii NS50, a także środki walki radioelektronicznej i obrony oraz systemy identyfikacji swój-obcy.

  Po zawarciu najnowszego aneksu kontrakt z 2021 roku pozwoli na pozyskanie wszystkich trzech fregat Miecznik w założonych terminach umownych tj. roku 2031 roku, w tym okrętów nr 2 (B 106/2) i nr 3 (B 106/3) doposażonych w sensory i efektory, tożsame z zakontraktowanymi dla pierwszej fregaty (B 106/1). Ostateczny kształt wyposażenia okrętów seryjnych będzie wynikał z wniosków wyciągniętych z przeprowadzonych badań prototypowej jednostki.

  Program Miecznik realizowany jest ze środków budżetowych ujętych w Centralnych Planach Rzeczowych, a na jego finansowanie wydatkowano jak dotąd kwotę ok. 1,4 mld PLN brutto.

 Uroczyste palenie blach pod pierwszą z trzech fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP (numer budowy B 106/1), która prawdopodobnie otrzyma nazwę ORP Wicher, miało miejsce 16 sierpnia 2023 roku, a uroczyste położenie stępki dla tego okrętu zaplanowano na dzień 31 stycznia 2024 roku.

  Fregaty Miecznik zgodnie z umową zostaną wyposażone w Zintegrowany System Misji, obejmujący zintegrowany pomost oraz zintegrowany system łączności, zintegrowany system zarządzania platformą oraz system walki, czyli system zarządzania walką, sensory i efektory obejmujące systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.

  Finalnie wszystkie okręty będą posiadały pionowe wyrzutnie rakiet VLS Mk-41 oraz rakiety rodziny CAMM. Do zwalczania celów nawodnych i lądowych przeznaczone będą wyrzutnie woda-woda. Uzbrojenie artyleryjskie obejmować będzie 76 mm armatę średniego kalibru OTO Melara Super Rapid Strales, dwie 35 mm armaty OSU-35K, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia wyposażone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe oraz ręcznie kierowane wielkokalibrowe karabiny maszynowe. Uzbrojenie torpedowe obejmować będzie dwie podwójne wyrzutnie torped. Okręty będą posiadały radary wielofunkcyjne średniego i dalekiego zasięgu oraz radar kierowania ogniem i środki rozpoznania obrazowego, a także sonary kadłubowy i holowany. Wyposażone zostaną również w środki walki radioelektronicznej i obrony.

  W zgodzie z wcześniej dokonanym przez Siły Zbrojne RP wyborem w zakresie partnera strategicznego, za najkorzystniejszy wariant w zakresie realizacji projektu Miecznik uznano propozycję wykonawcy, czyli Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, opartą o współpracę ze strategicznymi partnerami z Wielkiej Brytanii, tj. Babcock International Group, producentem fregat Arrowhead 140 oraz Thales UK, który dostarczy Zintegrowany System Walki (ZSW) TACTICOS. W oparciu o tę decyzję wykonawca opracował Projekt Wstępny okrętu dla wybranego rozwiązania oraz dokonał aktualizacji Przemysłowego Studium Wykonalności wraz z Analizą Techniczno-Ekonomiczną.

  Zgodnie z powyższymi dokumentami wynikowymi oraz w celu zapewnienia jednolitości zastosowanego wyposażenia i przyspieszenia budowy drugiej i trzeciej jednostki wykonawca zaproponował realizację budowy fregat MIECZNIK w wariancie „kaskadowym”, tj. poprzez pozyskanie gotowych elementów, które w trakcie realizacji projektu nie będą podlegały dalszym modyfikacjom, co przełożyło się na połączenie fazy dotyczącej projektowania i rozwoju pierwszej jednostki oraz fazy dostaw kolejnych dwóch jednostek seryjnych.

  Fregaty Miecznik zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP w zakresie prowadzenia obserwacji i kontroli akwenów morskich, ochrony baz morskich, zwalczania celów nawodnych, podwodnych oraz lądowych znajdujących się w strefie brzegowej, jak również prowadzenia morskiej obrony powietrznej, w ramach realizacji przedsięwzięć narodowych i sojuszniczych w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

  Podstawowe parametry jednostek:

  • Długość całkowita – ok. 138 m,
  • Szerokość maksymalna – ok. 20 m,
  • Wysokość – ok. 10 m (1 pokład),
  • Wyporność maks. (łącznie z wyposażeniem dodatkowym i poszyciem) – ok. 7 tys. t.,
  • Zasięg – ok. 8 tys. mil morskich,
  • Prędkość maks. – 28 węzłów,
  • Napęd – 4 silniki tłokowe wysokoprężne w układzie CODAD, 2 śruby nastawne,
  • Załoga – 120 osób + ok. 60 osób dodatkowego personelu.

(TD z wykorzystaniem komunikatu Agencji Uzbrojenia)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów