Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-05-26 13:04:38

Zamówienie Artyleryjskich Przyrządów Dalmierczo-Rozpoznawczych

     Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Griffin Group S.A. Defence Sp. k., 29 kwietnia br. została zawarta umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP kolejnych 70 kompletów (w tym trzy w ramach prawa opcji) Artyleryjskich Przyrządów Dalmierczo-Rozpoznawczych (APDR). Wartość umowy wyniosła 105,7 mln PLN brutto. Choć w komunikacie o zamówieniu nie podano planowanych lat dostaw to wskazano, że umowa ma być realizowana przez okres czterech lat. Zamówienie dotyczy partii przyrządów, które posłużą m.in. do doposażenia Artyleryjskich Wozów Rozpoznawczych (AWR), wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak.

Goniolight-_V_TI-Fot. Safran-Vectronix

Goniolight V-TI, z wielofunkcyjną lornetką JIM LR oraz lornetkowym dalmierzem laserowym Vector 23. Fot. Safran Vectronix.

  Artyleryjski Przyrząd Dalmierczo-Rozpoznawczy (APDR) to urządzenie przeznaczone do obserwacji, wykrywania, rozpoznawania, identyfikowania, lokalizowania i oznaczania współrzędnych celów przez wysuniętych obserwatorów oraz jednostki kontroli powietrznej, jak również inne oddziały wojskowe, w dzień i w nocy.

  Główne funkcje przyrządu to dokładny pomiar kątów poziomych i pionowych oraz przetwarzanie danych celu. W skład jednego kompletu APDR dotąd wchodziły: dalmierz laserowy Vector 23 ST, goniometr-żyroskop STERNA TNF, wielofunkcyjna lornetka termalna JIM LR ST oraz statyw SST 100-2. W opublikowanej informacji o udzieleniu zamówienia nie podano konfiguracji zamówionych przyrzadów, ale prawdopodbnie nie uległa ona zmianie w stosunku do podanej powyżej i pozyskiwanej we wcześniejszych latach. 

  APDR są w pełni kompatybilne ze zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem TOPAZ. Ich konfiguracja umożliwia transmisję danych w trybie automatycznym i nieautomatycznym (poprzez specjalnie opracowane interfejsy) do zautomatyzowanych systemów rozpoznania, dowodzenia i kierowania ogniem wykorzystywanych w Wojskach Rakietowych i Artylerii, w sieci radiowej i przewodowej.

  Poprzednie zamówienie na dostawę APDR o którym informowano publicznie zostało udzielone w 2022 roku i dotyczyło pozyskanie 40 kompletów APDR za cenę 59,2 mln PLN brutto.

(TD)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Dostawy haubic K9A1 i modułów wyrzutni Homar-K

Dostawy haubic K9A1 i modułów wyrzutni Homar-K

W dniu 10 czerwca br. poinformowano o dostarczeniu do 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby sześciu kolejnych 155 mm armatohaubic samobieżnych (AHS) K9A...

więcej polecanych artykułów