Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-07-08 18:45:00

Wojsko otrzyma kolejne Rosomaki z ZSSW-30

     Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie spółek: Huta Stalowa Wola S.A., WB Electronics Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Rosomak, podpisały 8 lipca br. umowę wykonawczą na dostawę 58 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak zintegrowanych z bezzałogową wieżą ZSSW-30. Wartość umowy wynosi ok. 2,6 mld PLN brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2027. Uroczystość uświetniła obecność wiceministra ON Pawła Bejdy i odpowiedzialnego za zbrojeniówkę w resorcie aktywów państwowych Marcina Kulaska.

Zakup kolejnego batalionu Rosomaków z ZSSW-30 to wypatrywana od miesięcy decyzja. Dla tego projektu warto jednak podpatrywać, jakie będą decyzje odnośnie wdrożenia Rosomaka-L (na zdjęciu, powstały w ramach Mid Life Update) z ZSSW-30 uzbrojonym w ppk, tylko który? Według Agencji Uzbrojenia, te decyzje zakupowe mają być już w tym roku. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

 To druga umowa wykonawcza na wieże ZSSW-30 integrowane z Rosomakami, w pewnym względzie jednak jest wyjątkowa. Tym razem bowiem zamówiono także nośniki, czyli kołowe transportery opancerzone Rosomak, które nie będą jak poprzednio pochodzić z zasobów wojska, ale mają być wyprodukowane przez siemianowicką spółkę. Bez zmian pozostaje zaś kwestia uzbrojenia wież ZSSW-30 w wyrzutnię z ppk Spike-LR.

 Pierwszą umowę wykonawczą na 70 wież ZSSW-30 integrowanych z podwoziem Rosomaka podpisano z konsorcjum 5 lipca 2022 roku. Wartość kontraktu wynosiła 1,7 mld PLN brutto, a termin wykonania w 2027 roku. Wówczas to informowano, że docelowo Siły Zbrojne RP planują pozyskanie 341 wież ZSSW-30 tylko dla kołowych transporterów. Warto więc zauważyć, że obie umowy wykonawcze zakładają wyprodukowanie do 2027 roku włącznie już 128 wież ZSSW-30.

 Pierwsze Rosomaki z ZSSW-30 użytkownik odebrał w końcu 2023 roku, o czym poinformowano 14 grudnia. Pięć takich kołowych bojowych wozów piechoty trafiło wówczas do 1. batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zakup jest istotny, bowiem oczywiście przekazywanie wozów dowodzenia, ewakuacji medycznej, rozpoznania technicznego czy nawet spajkobusów jest wyczekiwane przez wojsko, ale wraz z Rosomakami z ZSSW-30 w grudniu 2023 roku, po blisko dekadzie przerwy, Wojsko Polskie otrzymało w końcu nowe bojowe wozy piechoty, nawet jeżeli mowa o nośniku kołowym z wszelkimi tego konsekwencjami.

 Zgodnie z zapowiedziami wojskowych, może to już być ostatnie zlecenie na instalację wież ZSSW-30 z klasycznym Rosomakiem. Kolejne 174 wozy, czyli sprzęt dla trzech batalionów piechoty zmotoryzowanej, miałby już być zakupiony w odmianie Rosomak-Long, czyli pojazdu charakteryzującego się przedłużonym o 40 cm kadłubem, dzięki czemu powiększono w nim kubaturę przedziału desantowego. Dodatkowo, poprzez różne zabiegi (również poszerzenie pojazdu o kilkanaście centymetrów i zyskaniu na wyporności) maksymalna dopuszczalna masa takiego pojazdu, ciągle zdolnego do pływania, została powiększona o trzy tony (do 25,5 t). Tak jak już od wielu miesięcy komunikowano, że zakupy Rosomaków z ZSSW podzielono na dwa etapy: sprzęt dla jednego batalionu i kolejnych trzech, a negocjacje miały już wielokrotnie być finalizowane, tak różnica miała dotyczyć również zintegrowanego ppk. W przypadku kolejnych 174 transporterów z ZSSW-30 informowano, że mają one być integrowane z ppk Javelin. Temat podobno nie jest jednak taki prosty, bowiem zastosowanie nowego ppk może wymagać przeprowadzenia przynajmniej części z badań. Podobnie zresztą komplikacje mogą być z zapowiadanym i pokazanym jeszcze w 2022 roku transporterem Rosomak-L. Polska posiada licencję na wytwarzanie Rosomaka od fińskiej Patrii, co musi wymagać uzyskania z jej strony określonych zgód. Generalnie na dziś Agencja Uzbrojenia zapowiada zamówienie 174 Rosomaków-L z wieżami ZSSW-30 jeszcze w tym roku.

 Bezzałogowy system wieżowy ZSSW-30 powstał głównie w wyniku pracy HSW S.A. oraz WB Electronics. Oczywiście udział polskich podmiotów w tym projekcie jest dużo większy, wymieńmy choćby optoelektronikę ze spółki PCO. Umowę na opracowanie ZSSW-30 podpisano w 2013 roku, a zakończono badaniami kwalifikacyjnymi w 2021 roku. Obecnie można pisać o produkcie z dużym potencjałem eksportowym i oczywiście dalej rozwijanym, w tym pod kątem wykorzystania ZSSW-30 do wskazywania celów dla innych środków rażenia, czy pojawienia się w nich tzw. sztucznej inteligencji. Nie trzeba dodawać, że ZSSW-30 czeka również na zastosowanie w kolejnym nośniku, którym jest klasyczny bwp, a mowa oczywiście o Borsuku.

(MC)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Systemy Patriot dla Ukrainy pilnie poszukiwane

Systemy Patriot dla Ukrainy pilnie poszukiwane

Od kilku tygodni Ukraina podejmuje wysiłki dyplomatyczne mające na celu pozyskanie od zachodnich sojuszników dodatkowych zestawów naziemnej obrony ...

więcej polecanych artykułów