Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-07-10 16:06:38

Drugie (jedyne obowiązujące) konsorcjum pod czołgi K2

     W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej 9 lipca br. podpisano umowę o powołaniu z Hyundai Rotem Company konsorcjum mającego wspólnie oferować polskiemu MON kolejne czołgi K2. To drugie porozumienie dotyczące tego samego obszaru, poprzednie podpisano w marcu 2023 roku.

Podpisanie umowy powołującej konsorcjum PGZ S.A. i HRC dotyczące wspólnej oferty czołgów K2 dla MON, z założeniem podjęcia również produkcji w Polsce.

 Umowę o powołaniu konsorcjum podpisał prezes zarządu PGZ S.A Krzysztof Trofiniak oraz prezes HRC Lee Yong-bae. W uroczystości uczestniczyli również wiceminister ON Paweł Bejda, wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, a także ambasador Republiki Korei w Polsce Lim Hoon-Min. Zasadniczym zadaniem dla konsorcjum jest złożenie oferty dla MON na sprzedaż drugiej partii czołgów K2, ale i wozów towarzyszących.

 PGZ S.A. ma koordynować kluczowe przedsięwzięcia związane z transferem technologii, ustanowieniem produkcji oraz świadczeniem usług napraw, remontów oraz serwisów do poziomu producenta. PGZ S.A. oczekuje także wykorzystania w K2PL polskich komponentów oraz ich polonizacji, która zapewni produkcję w kraju podzespołów oraz części zamiennych.

 Wiceszef MON Paweł Bejda w swoim wystąpieniu mówił o otwierającej się przestrzeni na podpisanie drugiej umowy wykonawczej na 180 czołgów K2 oraz sprzęt towarzyszący, który minister określił jako wozy dowodzenia, amunicyjne, ale i serwis oraz naprawę czołgów. Mówił również, że „otwiera się przestrzeń do przekazania technologii produkcji tego czołgu w Polsce, otwiera się przestrzeń do polonizacji tego czołgu, otwiera się przestrzeń do tego, że Polska może stać się krajem, który produkuje czołgi K2PL”. Nie wykluczył, że nasz kraj może być producentem czołgów również w celach eksportowych do państw Unii Europejskiej i NATO, a także stać się centrum serwisowym K2. Warto podkreślić, że wiceminister mówił o możliwym podpisaniu drugiej umowy wykonawczej na 180 czołgów K2 już podczas MSPO we wrześniu br. dodając kluczowe słowo - warunkowej.

 Z kolei wiceminister Marcin Kulasek, z ramienia resortu aktywów państwowych nadzorujący państwową zbrojeniówkę, mówił, że nasz przemysł jest już w gotowości, aby rozpocząć produkcję polskiej wersji czołgu K2PL dla Sił Zbrojnych, a sama umowa o utworzeniu konsorcjum ma zdynamizować ten proces. Jak podkreślał Marcin Kulasek: „negocjowanie umów to nie tylko sam czołg, choć naturalnie on jest najważniejszy, ale i pojazdy towarzyszące, pakiety szkoleniowe, amunicja oraz wsparcie logistyczno-serwisowe. Te wszystkie elementy mogą być realizowane przez nasz przemysł, który jest w stanie zaadoptować transfer technologii od naszych partnerów z Korei”. Obaj wiceministrowie wzajemnie podziękowali sobie za dotychczasową bardzo dobrą współpracę.

 Głos zabrał także prezes PGZ S.A. Krzysztof Trofiniak, który podkreślił bardzo krótki czas, w którym udało się zbudować porozumienie, co w przyszłości firmę wprowadzi w kolejne dekady z nowym produktem. Umowa na utworzenie konsorcjum otwierać ma drogę do podpisania kolejnych porozumień, ale już bardziej precyzyjnych, celowanych tylko i wyłącznie w transfer technologii, uruchomienie produkcji, jak również w przekazanie materiałów dotyczących serwisowania produktów.

 Na tym w zasadzie uroczystość miałaby swój koniec, nie przewidziano czasu na zadawanie pytań. Udało się jednak dwóm osobom takie przedstawić, dzięki czemu można kilka konkretów do powyższego dołożyć. Nawet i kluczowych. Agnieszka Drążkiewicz (Polskie Radio 24, IAR) zapytała prezesa Trofiniaka, o trochę więcej szczegółów dotyczących znaczenia podpisanej umowy. Konsorcjum zawarte jest pomiędzy dwoma podmiotami – PGZ S.A. i HRC – na równych prawach dla obu jego parcypantów, natomiast załącznikami do tej umowy są listy spółek, m.in. ze strony PGZ, które będą uczestniczyły w dalszych pracach. Na liście tej znajdować się ma 11-12 polskich podmiotów, w tym WZM S.A., które będą uczestniczyć w procesie produkcyjnym K2. Chociaż obaj konsorcjanci mają mieć równe prawa, do negocjacji z MON i Agencją Uzbrojenia przewidziany jest PGZ. Pierwsze dostawy czołgów K2 z drugiej umowy wykonawczej będą prowadzone na podstawie dokumentacji koreańskiej będą produktami koreańskimi.

 Z kolei wiceminister Paweł Bejda, na pytanie Marka Świerczyńskiego (Polityka Insight) wyjaśnił kwestię warunkowości. Wiceminister mówił, że poprzedni rząd podpisał w 2022 roku umowę ramową na 1000 K2, ale nie zapewnił finansowania dla programu. Druga umowa wykonawcza na 180 K2 będzie zaś warunkowa, ponieważ na warunki finansowania musi zgodzić się Ministerstwo Finansów i Bank Gospodarstwa Krajowego, jako operator Funduszu Wsparcia SZbrojnych. Podpisana umowa na konsorcjum otwiera drogę do rozpoczęcia takiego dialogu z MF i BGK. Trwają rozmowy z Koreą Południową na temat różnych scenariuszy finansowania, ale jak dotąd nie znalazły one uznania w oczach MF i BGK. Sprawa tyczy się zresztą nie tylko planowanych do zakupu kolejnych 180 K2, ale i warunkową był kontrakt z grudnia 2023 roku na następne 152 armatohaubice K9. Według Bejdy, temat ten był omawiany podczas czerwcowej wizyty w Polsce ministra obrony Republiki Korei Shin Won-sika, który obiecał pomoc w tej kwestii. MON ma nadzieję, że niedługo dojdzie do podpisania umów finansowych i podpisane kontrakty staną się faktycznie wykonawczymi.

Realizacja pierwszej umowy na 180 czołgów K2 zakończy się w 2025 roku. Przekładając to na drugą umowę i również 180 K2, termin jej wykonania przy wiążącej, a nie warunkowej umowie podpisanej na MSPO, upłynie w 2027-2028 roku. Dodając do tego wiele zmiennych, ale i taką jak tworzenie potencjału produkcyjnego przynajmniej dla części z nich w Polsce, nawet i dłużej. fot. kpr. Wojciech Król/CO MON

 W lipcu 2022 roku MON podpisało z HRC umowę ramową na dostawę 1000 czołgów K2, w tym 500 miało być wyprodukowanych w Polsce. Miesiąc później pojawił się kontrakt wykonawczy na pierwsze 180 wozów. Dotychczas dostarczono ich około 50 egzemplarzy, zamówienie ma być zrealizowano w 2025 roku. Do zakupu pozostało 820 czołgów, w tym 500 z polskich zakładów. W lutym 2023 roku, po negocjacjach, podpisano porozumienie pomiędzy PGZ S.A. i HRC oraz uzgodniono, że wspólna produkcja czołgów K2PL oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym odbywać się będzie w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Stosowne konsorcjum, w składzie PGZ S.A. i WZM S.A. oraz partnerem koreańskim – HRC – podpisano w lutym 2023 roku. Zadaniem konsorcjum miało być oferowanie kolejnej partii K2 dla polskiego MON.

 Po kilkunastu miesiącach zrobiono faktycznie krok miejscu, podpisano umowę na nowe konsorcjum czołgowe K2. Nie ma w nim jako partnera WZM S.A. Na pytanie po co drugi raz tworzymy konsorcjum dotyczące tego samego produktu, klasyk odpowiedziałby – skoro utworzono, znaczy była taka potrzeba. Może to świadczyć, że kierownictwo PGZ czy nawet odpowiedzialnych ministerstw ma odmienny pomysł na ułożenie ewentualnej produkcji K2 w Polsce. Pomijając kwestie, czy potencjał na linię montażu końcowego był do stworzenia w WZM, a może było to niewłaściwe wskazanie, na pewno straciliśmy przynajmniej kilkanaście miesięcy z czasu, którego podobno mamy bardzo mało. Dowiedzieliśmy się również, że nie tylko produkcja w Polsce, ale nawet i zakup kolejnych K2 ma przed sobą wiele raf, wręcz tam, a do kluczowych należy odpowiedź na pytanie, skąd brać środki na finansowanie projektów, aby nie były wykonawczymi tylko z nazwy. Dotyczy to zresztą wielu obszarów, a ostatnie przykłady to podpisanie dokumentów na kredyt (300 mln Euro) przez premiera Donalda Tuska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie kontraktu satelitarnego z Airbus podpisanego w końcu 2022 roku, czy szukanie finansowania na tzw. Tarczę Wschód, nie z donacyjnych środków Unijnych, ale z kredytów EBI.

(MC)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Podczas MSPO zostanie zawarta kolejna umowa na dostawy czołgów K2?

Podczas MSPO zostanie zawarta kolejna umowa na dostawy czołgów K2?

W dniu 20 czerwca br. w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Pruszkowie odbyło się spotkanie wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza z Shin...

więcej polecanych artykułów