Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-03-05 09:45:25

Gros Brytyjczyków wyjedzie wkrótce z Niemiec

     Brytyjski minister obrony Philip Hammond zapowiedział powrót gros brytyjskich żołnierzy stacjonujących w garnizonach w Niemczech do końca 2016 roku. Pozostałych 4500 wojskowych powróci do Albionu do 2019 roku. Wcześniejsze plany mówiły o powrocie w sumie 20000 żołnierzy do 2020 roku. Media brytyjskie podkreślają korzyści dla brytyjskiego budżetu i gospodarki. Na operację przerzutu wojsk, brytyjski MON zaplanował 1,8 mld funtów.

Przejawem interesu państwowego jest nie wysyłanie wojsk za granicę, ale ich powrót do macierzy. Brytyjczycy przeliczają i prawdopodobnie zdecydują - także by wesprzeć gospodarkę. 

  Szybszy powrót to rokroczne oszczędności na poziomie 240 mln funtów. Ale nie to jest najważniejsze. Dla żołnierzy trzeba będzie wyremontować koszary (potrzeba 7900 miejsc w koszarach), dla kadry oficerskiej zbudować domy (1900 domów). Do kraju powróci kilkadziesiąt tysięcy osób (żołnierze i rodziny), którzy otrzymywane wynagrodzenie będą w dużej mierze wydawać już w kraju, nie w Niemczech. Powrót oddziałów to wielowymiarowe wsparcie dla rodzimej gospodarki.

   Ciekawym z punktu widzenia sytuacji wewnętrznej Wielkiej Brytanii jest plan, że część wojsk powróci do Szkocji. Komentatorzy sugerują, że władze centralne wierzą, że kraj ten nie oderwie się od korony i nie stworzy własnego podmiotu międzynarodowego.

(MC) za The Telegraph




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Szturmowe czeskie Vipery w osłonie polskiego nieba

Szturmowe czeskie Vipery w osłonie polskiego nieba

Czeskie Ministerstwo Obrony poinformowało 2 czerwca br. o rotacji kontyngentu śmigłowcowego, który w ramach grupy zadaniowej Heli Unit od ubiegłego...

więcej polecanych artykułów