2014-03-29 10:13:25
Ukraińskie plany remontowe w lotnictwie
Siły powietrzne Ukrainy są zdecydowanie liczniejsze niż przykładowo ich odpowiednik w Polsce. Nie przekłada się to w żadnej mierze na adekwatny do liczby potencjał bojowy. Zużycie sprzętu pochodzącego w najlepszym wypadku z lat 80-tych XX wieku, wieloletnie zapóźnienia remontowe i opracowane, ale wprowadzane na pojedynczych egzemplarzach pakiety modernizacyjne zrobiły swoje. Poniżej plan remontowy na 2014 rok, zaznaczmy, że był zdecydowanie bardziej rozbudowany niż ten z 2013 roku. Założenia powstały przed wybuchem konfliktu o Krym, dziś mogą i powinny być ambitniejsze.
W 2012 roku ukraińskie siły powietrzne miały dysponować 208 samolotami bojowymi. Takie dane mają się nijak do rzeczywistości, w praktyce maszyn lotnych było około 1/3 tej liczby. Przez te dwa lata niewiele się zmieniło na lepsze, współczynnik gotowości zapewne się podniósł, bo spadła liczba posiadanych na ewidencji samolotów (np. 7. Brygada Lotnictwa Taktycznego posiada już tylko 1 eskadrę bombowców i 1 eskadrę samolotów rozpoznawczych Su-24). fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny
W 2014 roku Siły Powietrzne Ukrainy planowały przeprowadzić:
-
średni remont dwóch samolotów bombowych Su-24M (w 2009 koszt takiego remontu jednego Su-24 to przeliczeniowe 3 mln PLN);
-
średni remont jednego samolotu rozpoznawczego Su-24MP;
-
remont kapitalny trzech śmigłowców Mi-8MT;
-
remont kapitalny dwóch śmigłowców Mi-2;
-
remont kapitalny dwóch silników AL-31F (dla Su-27);
-
remont kapitalny dwóch silników RD-33 (dla MiG-29);
-
remont kapitalny jednego silnika AL-21F-3T (dla Su-24);
-
remont kapitalny jednego silnika RU-19A-300 (dla samolotu An-24/-26/-30);
Dodatkowo planowano wykonanie międzyremontowych przeglądów mających na celu przedłużenie służby samolotów Su-27 oraz Su-24, przeglądów według stanu technicznego samolotów MiG-29, przeprowadzenie analizy stanu technicznego samolotu Tu-134A, przedłużenie służby (resursów) silników AI-25TL, AI-25WT, TW3-117WM i MT.
Skład i wyposażenie ukraińskich sił powietrznych do zapoznania się w naszym artykule (potencjał sprzed przejęcia Krymu i utraty przez Ukraińców 204. Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego z około 40 MiG-29 i kilkoma L-39 Albatros) – ukraińskie siły powietrzne w 2013 roku.
(MC)