2013-12-05 11:48:07
Brunei odbiera pierwsze S-70i Black Hawk International
3 grudnia br., w czasie wystawy BRIDEX odbyła się uroczystość formalnego przejęcia przez siły zbrojne Brunei pierwszej partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky S-70i Black Hawk International, które zmontowano w zakładach PZL Mielec.

Jeden z pierwszych S-70i Black Hawk International należących do Brunei - fot. The Brunei Times
Pierwsza partia śmigłowców liczyła cztery maszyny, które po zmontowaniu w Mielcu trafiły do West Palm Beach w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeprowadzono doposażenie do wymagań klienta. Ich dostawa została zrealizowana przed zakładanym terminem. Do końca roku dostarczony zostanie jeszcze jeden egzemplarz, a pozostałe w 2014 roku. W tym czasie zakończony zostanie także cykl szkolenia pilotów, który jest realizowany w zakładach firmy Sikorsy w West Palm Beach.
Brunei zamówiło dwanaście śmigłowców S-70i Black Hawk International, kontrakt ma także opcję na dziesięć kolejnych sztuk. Od 2015 roku mają całkowicie zastąpić obecnie eksploatowane wiropłaty transportowe Bell 212.
(ŁP)