2011-12-05 13:40:20
Indie chcą kolejne P-8I Neptune
5 grudnia br. Ministerstwo Obrony Indii ogłosiło, że planuje zwiększyć flotę samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune do 24 egzemplarzy, tj. zamówić kolejnych 12 sztuk tego samolotu. Maszyny mają stanowić główny trzon lotnictwa patrolowego, które ma zabezpieczyć interesy Indii na wodach Oceanu Indyjskiego.

Pierwszy P-8I Neptune w czasie dziewiczego lotu - fot. Boeing
W chwili obecnej Hindusi oczekują na dostawy ośmiu samolotów tego typu, których produkcja trwa w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie finalizowane są rozmowy na temat nabycia kolejnych czterech sztuk, co podniesie ilość do dwunastu. Wedle dostępnych informacji, władze Indii są zadowolone z tempa realizacji umowy i osiągów nowego samolotu - to zaś ma przyspieszyć wycofanie starych samolotów patrolowych, zakupionych w Rosji.
Samoloty P-8I Neptune są odmianą P-8 Poseidon rozwijanego przez Boeinga na zamówienie US Navy. Indie są pierwszym użytkownikiem eksportowym, który otrzyma te samoloty (bazujące na cywilnym modelu 737NG). Obecnie producent prowadzi aktywną kampanię marketingową w Australii, Kanadzie, państwach Europy Zachodniej i na Bliskim Wschodzie w celu zdobycia kolejnych zamówień.
(ŁP)