2014-08-02 21:52:01
Kanadyjczycy planują drugi etap modernizacji fregat typu Halifax
2 sierpnia br. Ministerstwo Obrony Kanady poinformowało, że przygotowuje się do drugiego etapu modernizacji fregat rakietowych typu Halifax. Dwanaście jednostek, wcielonych do służby w latach 1992-95, przejdzie pierwszy etap unowocześnienia do 2017 roku, wówczas ma ruszyć kolejny etap.

Kanadyjczycy planują już drugi etap modernizacji fregat typu Halifax - fot. Ministerstwo Obrony Kanady
Według drugiego etapu, który planowany jest na lata 2017-2021, Kanadyjczycy chcą wydać kolejnych 2,4 mld USD. Lista prac przy dwunastu okrętach ma obejmować unowocześnienie systemu hydrolokacyjnego, zintegrowanie okrętów z bezpilotowymi aparatami latającymi pionowego startu i lądowania, montaż nowych systemów łączności satelitarnej, nowe łodzie półsztywne wraz z żurawikami, system WRE, nowy system dowodzenia pozwalający na bezproblemową współpracę z okrętami brytyjskimi, amerykańskimi, australijskimi oraz nowozelandzkimi, nowe radiostacje oraz nowe pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. W przypadku tych ostatnich, najprawdopodobniej, dojdzie do rywalizacji amerykańsko-brytyjskiej - ci pierwsi oferują bowiem pociski ESSM, a drudzy Sea Ceptor.
Drugi etap modernizacji fregat ma pozwolić na bezproblemowe utrzymanie potencjału floty do momentu wdrożenia do służby nowych okrętów wojennych klasy niszczyciel/fregata. Obecnie proces wyboru jest na wczesnym etapie - Kanadyjczycy rozważają (wstępnie) oferty producentów posiadających gotowe projekty (m.in. Brytyjczyków z Typem 26 czy Francuzów z FREMM), a także rozważają zlecenie zaprojektowania jednostek według własnych potrzeb.
(ŁP)