Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-11-17 19:59:29

Duński radar do kontroli Iraku i Syrii

     Lotnictwo wojskowe Iraku, koalicji państw zebranych wokół Stanów Zjednoczonych, Turcji, zapewne Iranu i od ponad miesiąca Rosjanie. Nad Irakiem i Syrią tłoczno od statków powietrznych. Dla polepszenia świadomości sytuacyjnej w Iraku, we wschodniej Syrii oraz koordynacji działań, zdecydowano o wysłaniu w rejon operacji duńskiego radiolokatora AN/TPS-77.


  Stacja trafić ma do Iraku, do bazy lotniczej Al-Asad położonej w mieście Hit (środkowy Irak, prowincja Anbar), skąd będzie współpracować z centrum operacji powietrznych rozmieszczonym w bazie Al-Dżafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dzięki jego wykorzystaniu powinno zmaleć zapotrzebowanie na informacje z latających AWACS-ów. Wraz ze stacją zostanie przebazowanych kilkudziesięciu żołnierzy (10 do obsługi stacji i 20 do pracy sztabowej w ZEA). Duńczycy podkreślają, że stosunkowo mało liczny sprzęt i personel jest w stanie realizować bardzo ważne zadania. Podobnie Kopenhaga postąpiła w przeszłości w Afganistanie dyslokując w tym kraju również stację radiolokacyjną.

   Wniosek rządu o skierowanie stacji radarowej z personelem do Iraku został zatwierdzony przez parlament w dniu 10 listopada br. Wysłanie radaru traktowane jest jako zamiennik dla wstrzymanej na Bliskim Wschodzie operacji duńskich F-16 oraz uzupełni kontyngent w regionie obecnie składający się przede wszystkim ze 120 instruktorów przeznaczonych do szkolenia sił lokalnych.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowy pierwszy cyberżołnierz

Nowy pierwszy cyberżołnierz

Ta decyzja kadrowa znana była od dawna i bezpośrednio wynikała, że pierwszy dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC), jednocześnie ich twórca, g...

więcej polecanych artykułów