2014-10-03 10:55:43
Kolejny krok w ramach konsolidacji PGZ
W obecności Włodzimierza Karpińskiego, ministra Skarbu Państwa reprezentanci spółek Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) i Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) podpisali umowę subskrypcyjną objęcia przez PHO akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PGZ w zamian za wniesienie akcji i udziałów ośmiu spółek zależnych PHO.

"To kolejny krok, który przybliża nas do zakończenia konsolidacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Efekty podjętych dziś decyzji ziszczą się z końcem tego roku, dzięki czemu powstanie największa grupa zbrojeniowa w tej części Europy. Naszym celem jest maksymalna polonizacja zamówień w sektorze zbrojeniowym. Do 2022 roku MON przeznaczy na modernizację techniczną sił zbrojnych około 130 mld zł. Chodzi o to, by polskie podmioty zdobyły jak najwięcej kontraktów" – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.
Do PGZ zostaną wniesione akcje spółek Mesko PCO, PIT-RADWAR, Zakłady Mechaniczne „Bumar–Łabędy” oraz Stomil Poznań oraz udziały spółek CENZIN, CENREX i OBRUM.
PGZ skonsoliduje docelowo ponad 30 spółek (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 4,5 mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników.
W dniu 8 września 2014 roku Sąd Rejonowy w Warszawie wydał pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ. Tym samym zamknięty został pierwszy etap konsolidacji Grupy. Zakończenie drugiego etapu konsolidacji PGZ nastąpi do końca 2014 roku.
Ministerstwo Skarbu Państwa