2014-01-10 12:01:36
Kolejne Seahawki dla US Navy
9 stycznia br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Sikorsky Aircraft Corp. podpisały umowę w sprawie dostawy dla US Navy kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R/S Seahawk.
US Navy otrzyma 19 nowych MH-60R Seahawk - fot. Łukasz Pacholski
Umowa ma wartość 549,9 mln USD i zakłada dostarczenie do końca 2015 roku dziewiętnastu egzemplarzy w bojowej wersji MH-60R oraz osiemnastu sztuk wielozadaniowych MH-60S Seahawk. Kontrakt jest elementem wieloletniego programu pozyskania Seahawków nowej generacji, które mają być standardowym typem średniego wiropłata pokładowego amerykańskiego lotnictwa morskiego.
Co ciekawe, część z maszyn może nie trafić do jednostek liniowych, tylko zostać skierowana do rezerwy sprzętowej. Na składowisku AMARG w Arizonie są już bowiem dwa MH-60R lotnictwa morskiego. Krok ten pozwala na szybkie zastąpienie innego śmigłowca wyłączonego z linii z różnych powodów.
(ŁP)