Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-05-28 16:55:27

Setki pocisków JASSM-ER zamówione

     W dniu 28 maja br. w Warszawie, pomiędzy Skarbem Państwa – Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych została podpisana umowa wykonawcza LOA (Letter of Acceptance) na dostawę w latach 2026-2030 kilkuset pocisków manewrujących o wydłużonym zasięgu powietrze-ziemia AGM-158B-2 JASSM-ER. Wartość kontraktu wynosi ok. 735 mln USD netto, czyli ok. 3,5 mld PLN brutto. Choć na wyposażeniu Sił Powietrznych znajdują się już pociski JASSM-ER, to tylko w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy i w starszej wersji AGM-158B. Dzisiejsze zamówienie skutkować będzie zatem istotnym zwiększeniem zdolności Wojska Polskiego do precyzyjnego rażenia na dużych odległościach celów o znaczeniu operacyjnym, a nawet strategicznym.

Jassm-Fot.LM

  Pocisk manewrujący AGM-158B-2 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile - Extended Range) produkowany przez  koncern Lockheed Martin może razić cele lądowe znajdujące się na odległości do ok. 1000 km. Jego nosicielem mogą być polskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 Jastrząb, a w przyszłości również zapewne zamówione F-35A. 

  Zakup dokonywany został zgodnie z procedurą FMS (Foreign Military Sales), a zgoda amerykańskiego Departamentu Stanu na jego przeprowadzenie udzielona została 12 marca tego roku. Zgoda ta dotyczyła nabycia do 821 szt. pocisków, a wartość polskiego zapytania została wyceniona na maksymalnie 1,77 mld USD netto. Przy wartości dzisiejszej umowy LOA na poziomie 735 mln USD netto można zatem szacować, że dotyczy ona dostawy ponad 340 pocisków. Realnie będzie ich więcej, bowiem maksymalną cenę podaną przez amerykańską agencję ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) z pewnością udało się nieco obniżyć na etapie negocjacji. Zamówienie mniejszej liczby pocisków od pełnego zakresu uzyskanej zgody może wynikać z dostępnego budżetu, ale również z chęci wydłużenia okresu dostępności tego typu uzbrojenia dzięku zamówieniu kolejnej transzy za kilka lat (już bez konieczności występowania o zgodę). Należy bowiem pamiętać, że pociski te (podobnie jak inne typy rakiet), mają ściścle określony okres przydatności do użycia.

(TD)

Fot. Lockheed Martin
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Kolejne zestawy samozaładowcze dla Wojska Polskiego

Kolejne zestawy samozaładowcze dla Wojska Polskiego

Zgodnie z umową zawartą 22 maja br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Jelcz Sp. z o.o. Siły Zbrojne RP mają otrzymać do 200 zestawów samozaładowc...

więcej polecanych artykułów