Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-04-29 12:20:20

Polski F-35 „na kołach”

     Amerykańska firma Lockheed Martin poinformowała, że pierwszy samolot bojowy F-35A Lightning II przeznaczony dla Polskich Sił Powietrznych po raz pierwszy stanął na własnych kołach z obciążeniem. To w zasadzie pierwszy i coraz bardziej namacalny krok upubliczniony przez producenta z budowy pierwszego polskiego myśliwca 5. generacji, który powstaje na linii produkcyjnej w Fort Worth w Teksasie.


 Jak czytamy w komunikacie, na początku kwietnia pierwszy F-35, oznaczony fabrycznie jako AZ-1, podniesiony został za pomocą suwnicy ze stanowiska elektronicznego montażu, gdzie przednia i tylna sekcja kadłuba zostały połączone z centralnym kadłubem skrzydła. Samolot przechodzić ma teraz do fazy montażu końcowego, podczas którego zostaną dodane powierzchnie sterowe, a także systemy końcowe oraz zostanie zamontowany silnik.

 Polska zamówiła 31 stycznia 2020 roku 32 egzemplarze F-35A w ramach programu Harpia. Zakupu dokonano w oparciu o niejawną decyzję MON. Wartość samych maszyn to 2,8 mld USD, a całego kontraktu 4,6 mld USD netto. Pierwszy samolot formalnie trafić ma do Polskich Sił Powietrznych jeszcze w tym roku. Egzemplarz ten będzie początkowo stacjonował w bazie Ebbing Gwardii Narodowej stanu Arkansas, gdzie odbywać się będzie praktyczne szkolenie polskich pilotów.

 Całość zamówienia ma być wykonana do 2030 roku. Roczne dostawy oscylować mają na poziomie 4-6 maszyn. Do Polski pierwsze egzemplarze powinny dotrzeć około 2026 roku. Do stacjonowania F-35A przygotowywana jest 21. Baza Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, dziś użytkownik Su-22.

 Sztab Generalny WP kilka tygodni temu ogłosił konkurs na nazwę własną dla polskich F-35A. Jedną z finałowych propozycji jest Harpia, kryptonim całego programu.

 Jeżeli podtrzymane zostaną dotychczasowe decyzje, a w trybie pilnym nie będą podjęte kolejne, w tym dotyczące dostaw innych maszyn bojowych, około 2030 roku Siły Powietrzne w zakresie odrzutowców powinny dysponować dwoma eskadrami F-35A, trzema F-16C/D oraz taką samą liczbą FA-50PL. Do grupy tej warunkowo (samolot nie jest uzbrojony) dodać można eskadrę szkolnych M346.

(MC)

Zdjęcie: Lockheed Martin
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Oba samoloty Saab 340 AEW dostarczone

Oba samoloty Saab 340 AEW dostarczone

W dniu 10 czerwca br. na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował drugi z samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW (Airborne Early Warnin...

więcej polecanych artykułów