Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-05-22 08:53:12

Umowa na dostawę aerostatów radiotechnicznych

     W ramach amerykańskiej procedury FMS (Foreign Military Sales) 22 maja br. podpisana została umowa wykonawcza LOA (Letter of Acceptance) na zakup przez Polskę systemu czterech aerostatów rozpoznawczych i wczesnego ostrzegania, wyposażonych w systemy radiolokacyjne oraz identyfikacji swój-obcy (IFF), w ramach programu o kryptonimie Barbara. Wartość umowy wynosi ok. 960 mln USD netto, czyli ok. 4,6 mld PLN brutto (po dzisiejszym średnim kursie USD). Dostawa pierwszego aerostatu zostanie zrealizowana do końca 2026 roku, natomiast jego pełna gotowość operacyjna zostanie osiągnięta w I kwartale 2027 roku. Kolejne trzy aerostaty zostaną dostarczone do końca III kwartału 2027 roku. Gotowość całego systemu przewidziana jest na koniec 2027 roku.

Aerostaty Barbara-Fot.MON

Zakup aerostatów Barbara to kolejny krok mający na celu poprawę zdolności do prowadzenia radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej, głównie w czasie pokoju lub kryzysu. fot. MON

  W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in.: wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w MON Paweł Bejda, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel. O wysłaniu zapytania ofertowego LoR (Letter of Request) w sprawie nabycia aerostatów radiotechnicznych Barbara resort obrony narodowej informował 26 maja 2023 roku, natomiast amerykański Departament Stanu udzielił zgody na tę transakcję 7 lutego tego roku. Później udzielona została jeszcze zgoda na sprzedaż przez Kongresu Stanu Zjenoczonych i prowadzono negocjacje warunków umowy LOA. Procedura zakupu po stronie amerykańskiej dla tego zadania trwała zatem łącznie około roku... 

  Program Barbara przewiduje pozyskanie czterech aerostatów, które zostaną rozmieszczone w różnych miejscach na wschodnich i północno-wschodnich obszarach naszego kraju. Aerostaty pozwolą na wzmocnienie zdolności to prowadzenia dozoru radiolokacyjnego przestrzeni powietrznej. Ich szczególną zaletą będzie możliwość detekcji i identyfikacji obiektów poruszających się na niskich wysokościach, takich jak np. pociski manewrujące czy bezzałogowe statki powietrzne, ale także jednostek nawodnych. Co ważne, dozór ten będzie mógł być prowadzony w razie potrzeby w trybie 24 godziny/dobę. Zasięg wykrywania obiektów przez aerostaty wynosić będzie ponad 300 km. Aerostaty będą zawieszone na wysokości ok. 4 km nad ziemią. Każdy aerostat wyposażony zostanie w podwieszany system rozpoznania radiolokacyjnego. Segment naziemny będzie się składał z: centrum sterowania radarem, platformy cumowniczej, stacji meteorologicznej oraz kontenerów zasilających. Ponadto w ramach umowy został zamówiony pakiet logistyczny obejmujący czynności serwisowe, zapas części zamiennych, wsparcie techniczne oraz szkolenie użytkowników i instruktorów.

  Głównymi wykonawcami zamówienia mają być cztery firmy: Raytheon Intelligence and Space, TCOM L.P., ELTA North America oraz Avantus Federal LLC (należącą do firmy QinetiQ, Inc.). W ramach zamówienia nie przewidziano wykorzystania mechanizmu offsetu.

  Zakup aerostatów Barbara ma zostać sfinansowany z pożyczki udzielonej przez Stany Zjednoczone, czyli w praktyce z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, dla którego pożyczka ta stanowić będzie źródło dochodu. 

  W rezultacie programu Barbara planowane jest sformowanie aerostatowego batalionu radiotechnicznego z dowództwem w m. Czerwony Bór wraz z podległymi dwoma nowymi kompaniami zabezpieczającymi oraz czteroma posterunkami aerostatowymi w miejscowościach:

  • Kurzyna Wielka, gmina Ulanów, powiat niżański, woj. podkarpackie,
  • Sędzice, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie,
  • Karbowskie gmina Ełk, powiat ełcki, woj. warmińsko-mazurskie,
  • Pobikry gmina Ciechanowiec, powiat wysokomazowiecki, woj. podlaskie.

  Sformowanie pierwszego posterunku ma zostać zrealizowane w lipcu 2026 roku. 

(TD)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Kujawsko-Pomorscy Terytorialsi ćwiczyli z Jaśminem

Kujawsko-Pomorscy Terytorialsi ćwiczyli z Jaśminem

W dniach 4-6 czerwca 2024 roku 8. Kujawsko-Pomorska Brygady Obrony Terytorialnej realizowała ćwiczenia z wykorzystaniem Wielośrodowiskowego Zautoma...

więcej polecanych artykułów