Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2025-04-30 11:15:31

Zgoda na zakup 400 pocisków AIM-120D-3 AMRAAM

     Amerykańska agencja ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) 29 kwietnia br. poinformowała o udzieleniu przez Departament Stanu zgody na zakup przez Polskę, w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales) 400 naprowadzanych radiolokacyjnie pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120D-3 AMRAAM produkowanych przez koncern RTX (wcześniej Raytheon Technologies Corporation). Maksymalny, szacunkowy koszt zamówienia został określony na kwotę 1,33 mld USD netto, czyli przy dzisiejszym średnim kursie USD, ok. 6,1 mld PLN brutto. Pociski będą mogły stanowić uzbrojenie 32 zakupionych przez Polskę samolotów bojowych F-35A.

AMRAAM_AIM-120-D3_Fot.RTX

Pocisk rakietowy powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120D-3 AMRAAM. Fot. RTX

  Kolejnym krokiem w realizacji zamówienia powinno być udzielenie zgody przez Kongres Stanów Zjednoczonych, po której Polsce zostanie przedstawiony projekt umowy na dostawy LOA (Letter of Acceptance). Jej podpisanie może nastąpić jeszcze w tym roku. Oczywiście kontrakt nie musi obejmować pełnego zakresu wycenionego uzbrojenia, które może być zamawiane etapami.

  Warto też przypomnieć, że 9 sierpnia 2024 roku Agencja Uzbrojenia zawarła z rządem Stanów Zjednoczonych w ramach procedury FMS umowę LOA PL-D-YAE na zakup przez nasz kraj 445 pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM. Wartość tamtego zamówienia wynosiła ok. 850 mln USD netto, a dostawy zaplanowano zrealizować w latach 2029-2033. Dodatkowo Polska może zamówić w przyszłości kolejne 300 pocisków tego typu na podstawie zgody udzielonej przez amerykański Departament Stanu 13 marca 2024 roku.

  AIM-120D-3 jest pociskiem bardziej zaawansowanym technicznie od zamówionej w ubiegłym roku wersji AIM-120C-8. Posiada ulepszenia zarówno sprzętowe jak i programowe. Wyposażony jest w dwukierunkowy interfejs komunikacji z samolotem (datalink) i dokładniejszy niż w innych wersjach system pozycjonowania GPS z modułem nawigacji inercyjnej. Posiada również ulepszone zdolności wystrzeliwania pocisku w szerokim zakresie kątów w stosunku do kierunku lotu samolotu oraz co bardzo istotne, zwiększony zasięg. Szczegółowe parametry techniczne pocisku pozostają jednak niejawne. AIM-120D-3 to obecnie najnowsza wersja pocisku AMRAAM zamawiana na potrzeby lotnictwa USA.

  Roczna produkcja pocisków AIM-120 AMRAAM wynosi obecnie ok. 1100-1200 egzemplarzy. Zamówienia planowane dla amerykańskich Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej oraz z FMS w ramach budżetu FY2024 mają zostać zrealizowane w 2029 roku, a te planowane w ramach budżetu FY2025 dopiero w 2030 roku. Oznacza to, że dostawy dla polskiego zamówienia, jeśli umowa zostanie zawarta w br., będą mogły rozpocząć się prawdopodobnie najszybciej w 2030 lub 2031 roku.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jaśmin też dla zarządzania kryzysowego

Jaśmin też dla zarządzania kryzysowego

Zarządzanie kryzysowe jest jedną z istotniejszych aktywności służb państwowych prowadzących działania z zakresu ochrony ludności i mienia. Chociaż ...

więcej polecanych artykułów