2013-08-28 15:44:39
Odparty atak na bazę w Ghazni
Grupa 10 afgańskich rebeliantów pod przykryciem ostrzału polskiej bazy w Ghazni próbowała wedrzeć się na jej teren. Na szczęście nie dopuścili do tego żołnierze ochraniający polski obóz. Wywiązała się strzelanina. Według informacji Dowództwa Operacyjnego oraz ministra Tomasza Siemoniaka (twitter) rannych zostało dziesięciu polskich żołnierzy, w tym jeden ciężko.
Osłona obozu zlikwidowała wszystkich napastników.
W działaniach uczestniczyli również żołnierze amerykańscy, ponieśli nieznane straty osobowe.
Prawdopodobnie napastnicy chcieli osiągnąć zbliżony efekt jak podczas zeszłorocznego ataku na obóz Bastion (prowincja Helmand). Wedrzeć się na teren bazy i rozpocząć walkę z żołnierzami często do tego nie przygotowanymi (pododdziały logistyczne czy zabezpieczenia), stosując także efektory w postaci ładunków wybuchowych. Odmiennie od Camp Bastion próbowali tego dokonać nie w sposób skryty, ale pod przykryciem ostrzału i siłowo. Na szczęście zabezpieczenie Ghazni zafunkcjonowało, przynajmniej według tych wstępnych informacji.
Nie znane są również straty materialne spowodowane ostrzałem, ważne, że według Dowództwa Operacyjnego, życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo.
(MC)