Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-11-22 06:04:23

DIAMOND alternatywą dla ESSI w zakresie europejskiej tarczy obrony powietrznej?

     W Wielkiej Brytanii, 12 września br. z udziałem przedstawicieli rządów europejskich sojuszników odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju europejskiej i NATO-wskiej naziemnej obrony powietrznej. Uczestniczył w nim m.in. brytyjski podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności James Cartlidge, a Polskę reprezentował Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia i Pełnomocnik Ministra ON do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej gen. bryg. Michał Marciniak. Spotkanie miało na celu rozpoczęcie europejskiej kooperacji w opracowaniu i produkcji zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD), w ramach inicjatywy której nadano nazwę DIAMOND (Delivering Integrated Air and Missile Operational Networked Defences). Inicjatywa ta może być komplementarna lub stać się alternatywą, dla przedstawionej w tym roku przez Niemcy inicjatywy europejskiej tarczy ESSI (European Sky Shield Initiative).

Diamond Group Fot. UK MOD

Uczestnicy pierwszego spotkania inicjatywy DIAMOND, które odbyło się 12 września br. w Wielkiej Brytanii. Fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

  Podczas spotkania wskazano na cztery, następujące kluczowe obszary współpracy których może dotyczyć inicjatywa DIAMOND:

  • dzielenie się i wymiana informacji dotyczących słabości naziemnych systemów obrony powietrznej w Europie w odniesieniu do współczesnych zagrożeń, w celu poprawy ich zdolności;
  • wsparcie europejskiego przemysłu obronnego, w tym tam gdzie to możliwe, poprzez zamawianie europejskich rozwiązań z obszaru naziemnych systemów obrony powietrznej;
  • dokonanie oceny potencjału rozwoju przyszłościowych pocisków rakietowych naziemnej obrony powietrznej, w tym w oparciu o istniejące pociski rakietowe z rodziny CAMM (które zamówiła m.in. Polska oraz które mają być współprodukowane w naszym kraju), przez europejskie państwa które będą  zainteresowane tym obszarem;
  • ustalenie w jaki sposób państwa europejskie mogą w przyszłości weryfikować i rozwijać naziemne systemy obrony powietrznej z wykorzystaniem istniejących: dwustronnych, wielostronnych i instytucjonalnych programów szkoleń i ćwiczeń.

  Po spotkaniu uczestniczące w nim państwa miały rozważyć swojego poparcia dla przedstawionej inicjatywy i wskazać w jakich obszarach oraz jakie konkretne działania mogłyby realizować. Dla wymienionych powyżej czterech kluczowych obszarów przewiduje się wybór jednego lub kilku państw które będą ich liderami, ale możliwe jest również ustanowienie innych, nowych obszarów współpracy.

  Wnioski ze spotkania po zebraniu przez Wielką Brytanię opinii z poszczególnych krajów mają zostać opisane w formie listu intencyjnego LoI (Letter of Intent), którego podpisanie mogłoby nastąpić podczas kolejnego spotkania uczestników inicjatywy DIAMOND na poziomie rządowym. Jest ono planowane na przełomie 2023 i 2024 roku, prawdopodobnie już w innym państwie, które będzie chciało przystąpić do inicjatywy.

  Wydaje się, że udział Polski w inicjatywie DIAMOND i to w każdym z czterech z przedstawionych kluczowych obszarów współpracy może przynieść więcej korzyści, niż w przypadku inicjatywy europejskiej tarczy ESSI, do której Polska jak dotąd nie przystąpiła, a którą tworzy jak na razie tylko 10 państw, poza Niemcami: Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Holandia i Słowenia.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Projekt budżetu na obronność Polski w 2025 roku

Projekt budżetu na obronność Polski w 2025 roku

W dniu 30 września br. do Sejmu RP wpłynął przygotowany przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej na 2025 rok. Zaplanowano w nim dochody budże...

więcej polecanych artykułów