Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-03-04 19:07:16

Granatnik Carl-Gustaf M4 dla Wojska Polskiego

     Podczas spotkania 4 marca br. wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniak-Kamysza z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem doszło do zawarcia umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Saab AB na dostawę dla Wojska Polskiego ponad 6 tysięcy granatników Carl-Gustaf M4 wraz z celownikami FCD558. Kontrakt obejmuje również dostawę kilkuset tysięcy sztuk amunicji: przeciwpancernej, odłamkowo-burzącej, przeciwpancerno-odłamkowej, burzącej, wielofunkcyjnej, dymnej, oświetlającej, szkolnej, treningowej i ćwiczebnej, a także pakiety logistyczny i szkoleniowy (w tym symulatory) oraz dokumentację techniczną. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2024-2027, a wartość zamówienia została określona na ponad 6,5 mld PLN brutto (w komunikacie firmy Saab podano kwotę 12,9 mld SEK netto).

CarlGustaw_M4_Fot.Saab

Granatnik Carl-Gustaf M4. Fot. Saab AB.

  W informacji polskiego resortu obrony narodowej nie podano, czy w udzielony zamówieniu został zaplanowany jakikolwiek udział polskiego przemysłu obronnego, natomiast w komunikacie firmy Saab napisano, że „umowa zacznie obowiązywać w terminie do końca II kwartału br., pod warunkiem spełnienia określonych warunków zewnętrznych”, ale nie napisano, o jakie warunki chodzi.

  Granatnik Carl-Gustaf M4 jest najnowszą wersją rozwojową rodziny wielozadaniowych granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf. Przeznaczony jest do zwalczania wszelkiego rodzaju współczesnych wozów bojowych, w tym ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. Pozwala na likwidowanie siły żywej nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie pola walki i jego zadymianie.

  Granatnik Carl-Gustaf M4 charakteryzuje się skutecznym zasięgiem od 300 do 2100 metrów w zależności od wykorzystanej amunicji. W porównaniu do wcześniejszej wersji M3, granatnik Carl-Gustaf M4 cechuje się usprawnieniami ergonomicznymi pod kątem walk na terenach zurbanizowanych – mniejszymi wymiarami oraz niższą masą. Granatnik posiada szynę Picatinny, która umożliwia montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

(TD)

Aktualizacja 05.03.2024 r.

  W opublikowanym komunikacie Agencji Uzbrojenia podano, że w skład pakietu logistycznego wchodzą zestawy części zamiennych i narzędzi specjalistycznych, natomiast pakiet szkoleniowy obejmuje dostawę symulatorów, przeprowadzenie szkolenia z zakresu użytkowania pozyskiwanych granatników, serwisowania, obsługiwania i napraw granatników oraz użytkowania amunicji.




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jaśmin też dla zarządzania kryzysowego

Jaśmin też dla zarządzania kryzysowego

Zarządzanie kryzysowe jest jedną z istotniejszych aktywności służb państwowych prowadzących działania z zakresu ochrony ludności i mienia. Chociaż ...

więcej polecanych artykułów