Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-06-27 21:09:49

Chrzest i wodowanie czwartego niszczyciela min typu Kormoran II

     Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku 26 czerwca br. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania czwartego z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258, typu Kormoran II, który nosić będzie imię ORP Jaskółka i numer burtowy 604. Będzie to pierwsza z trzech jednostek przeznaczonych dla stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, budowanych na mocy umowy zawartej 26 czerwca 2022 roku z Konsorcjum w składzie: Remontowa Shipbuilding S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. o wartość ok. 2,5 mld PLN brutto. Okręty mają zostać dostarczone Marynarce Wojennej w latach 2026-2027.

Wodowanie Jaskółka-Fot. 8.FOW

  Pierwsze trzy okręty typu Kormoran II, które znajdują się już w służbie Marynarki Wojennej to: ORP Kormoran (601), ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603). Zostały one zbudowane na podstawie zamówień z 2013 (prototypowa jednostka) i 2017 roku (dwie jednostki seryjne). Okręty wchodzą w skład 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia.

  W trakcie wczorajszej ceremonii Matka chrzestna jednostki Pani Małgorzata Zdonek, żona byłego dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Krzysztofa Zdonka, wypowiedziała słowa chrztu: "Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Jaskółka", po czym nastąpiło symboliczne uderzenie butelki szampana o burtę i wodowanie okrętu. Od tego dnia rozpocznie się etap wyposażania jednostki, montaż uzbrojenia, urządzeń i systemów okrętowych.

  Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu Kormoran II służą do: poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

  Budowę wodowanej wczoraj jednostki 258/4 uroczyście rozpoczęto 28 marca 2023 roku tzw. paleniem blach, a etap prefabrykacji wstępnej kadłuba zakończono uroczystym położeniem stępki 25 lipca 2023 roku. Kolejny, piąty okręt z serii (258/5 - przyszły ORP Rybitwa) jest również w procesie budowy, którą rozpoczęto paleniem blach 19 stycznia br., natomiast stępkę położono 20 marca br. i od tego dnia trwa proces montażu poszczególnych elementów jednostki pływającej w całość.

  ORP Jaskółka (nr burt. 604) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP Jaskółka był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931. Drugi ORP Jaskółka był pierwszym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu Jaskółka. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku. Jako trzeci nazwę ORP Jaskółka nosił jeden z poradzieckich trałowców projektu 253Ł, który służył pod biało-czerwoną banderą w latach 1946-1950.

(TD z wykorzystaniem komunikatu 8. FOW)

Fot. 8. FOW.
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Czołgi M1A1 Abrams w komplecie

Czołgi M1A1 Abrams w komplecie

W dniu 26 czerwca br. do Polski przybył ostatni, czwarty transport używanych czołgów M1A1 FEP (Fire Enhancement Program) Abrams zrealizowany na pod...

więcej polecanych artykułów