Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2025-11-30 16:11:01

Unowocześnione Kraby i wozy dowodzenia dostarczono dla Wojska Polskiego

     W listopadzie br. do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa zostały dostarczone dwie baterie 155 mm armatohaubic samobieżnych (AHS) Krab, o czym poinformował wiceminister w MON Paweł Bejda. W ich skład weszło m.in. 16 AHS Krab oraz wozy wsparcia. Trzecią baterię jednostka ma otrzymać w 2026 roku. To rezultat umowy podpisanej 5 września 2022 roku, przewidującej nabycie dwóch dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) Regina, w unowocześnionej konfiguracji (Regina IV) w latach 2025-2027. Obejmuje ona AHS Krab m.in. z system klimatyzacyjno-wentylacyjnym i kamerami kierowcy oraz wozy dowodzenia i wozy dowódczo-sztabowe nowego typu.

KRAB-Fot_23 ŚPA

AHS Krab jeszcze w "starej wersji" dostarczone w br. do 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Fot. 23. PA.

  Na podstawie umowy z 12 maja 2008 roku i aneksu do tej umowy z 29 czerwca 2012 roku oraz umowy z 14 grudnia 2016 i aneksów do niej z 16 grudnia 2020 i z 16 grudnia 2022 roku oraz umowy zawartej z Hutą Stalowa Wola S.A. zamówiono łącznie pięć DMO Regina, w tym m.in. 122 egz. AHS Krab i wozy towarzyszące. W latach 2016-2022 na podstawie tych kontraktów dostarczono do Wojska Polskiego łącznie 80 egz. AHS Krab. Na początku br. w służbie pozostało ich ok. 26 egz., w 2. dywizjonie artylerii samobieżnej (das) z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii i w Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, natomiast pozostałe 54 egz. w latach 2022-2023 przekazano wojskom ukraińskim.

 Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku, Huta Stalowa Wola S.A. przestawiła się na produkcję 54 Krabów zamówionych na potrzeby wojsk ukraińskich. Ich dostawy zakończyły się w 2024 roku, co pozwoliło na wznowienie dostaw dla Wojska Polskiego. Z kontraktu z 2016 roku i aneksów do niego, obejmującego łącznie dostawę czterech DMO Regina oraz dwóch egz. AHS Krab, do końca 2021 roku do Sił Zbrojnych RP dostarczono dwa DMO i pierwszą baterię z trzeciego DMO. Dostawy dwóch pozostałych baterii z trzeciego DMO, czwartego DMO i dwóch dodatkowych AHS Krab na mocy aneksu z 16 grudnia 2022 roku przesunięto na lata 2025-2027.

  Dostawy drugiej i trzeciej baterii (w tym: 16 egz. AHS Krab, 1 wozu dowódczo-sztabowego (WDSz), 6 wozów dowodzenia (WD) i 4 wozów amunicyjnych (WA)) z trzeciego DMO ww. umowy (a faktycznie do czwartego DMO licząc wszystkie kontrakty) zrealizowano odpowiednio w sierpniu i wrześniu br. do 2. das z 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Pojazdy te dostarczono w jeszcze nie zmienionej konfiguracji.

  Należy także przypomnieć, że od 2022 roku podpisano jeszcze dwa dodatkowe kontrakty na dostawy DMO ReginaPierwszy zawarty 5 września 2022 roku obejmuje dostawę dwóch DMO w unowocześnionej konfiguracji (w tym 48 egz. AHS Krab) w latach 2025-2027. To na mocy tego kontraktu w listopadzie br. 5. Lubuski Pułk Artylerii otrzymał dwie pierwsze baterie (w tym 16 egz. AHS Krab). Trafiły one prawdopodobnie do 1. das wyposażonego dotąd w AHS wz. 1977 Dana, bowiem 2. das został przezbrojony w Kraby w latach 2018-2019. 

Krab-Fot.-23 PA

Krab-K01-MON

AHS Krab w dotychczasowej wersji (górne zdjęcie) i w nowej wersji (dolne zdjęcie). W nowej wersji dobrze widoczny nowy schemat malowania, zamontowany na tylniej ścianie wieży system klimatyzacyjno-wentylacyjny oraz wyrzunie granatów dymnych zamontowane na stropie wieży. Fot. 23. PA i MON.

  Unowocześniona konfiguracja DMO Regina obejmuje m.in.:

  • W przypadku AHS Krab na tylnej ścianie wieży zamontowany został nowy system klimatyzacyjno-wentylacyjny, z przodu i z tyłu kadłuba zamontowano dzienno-nocne kamery kierowców (MTT-D z PCO S.A.?) oraz prawdopodobnie zastosowano także zmodyfikowany celownik ognia bezpośredniego COB-1 wyposażony w dalmierz laserowy, który ułatwia i przyspieszy proces celowania do obiektów niszczonych ogniem na wprost. Ponadto na przedniej ścianie wieży zmieniono układ wyrzutni granatów dymnych oraz dodano wyrzutnie granatów dymnych na stropie wieży. Uwagę zwraca także nowy schemat malowania.
  • W przypadku wozów wsparcia dostarczono nowe WDSz K90 i WD K50, w których zastosowano nowy rodzaj podwozia z zawieszeniem hydropneumatycznym LPG Hydro oraz kadłub o zmienionym kształcie i zwiększonej pojemności, który mieści 6 osób członków załogi (zamiast 5 w dotychczasowej wersji). Nowe zawieszenie ma 6 kół nośnych i 3 koła podtrzymujące, a dotychczasowe miało 7 kół nośnych, bez kół podtrzymujących. W nowych pojazdach zastosowano prawdopodobnie także zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) zamiast dotychczas stosowanej obrotnicy, ale na udostępnionym zdjęciu jest on zasłonięty pokrowcem.  

  Drugi kontrakt podpisano 23 grudnia 2024 roku, a jego przedmiotem jest dostawa w latach 2027-2029 kolejnych czterech DMO Regina, w tym 96 egz. Krabów, z czego dwa ostatnie DMO mają być wyposażone w AHS Krab w wersji posiadającej m. in. zautomatyzowany magazyn pocisków i ładunków miotających oraz automat ładowania.

  Łącznie z tegorocznymi dostawami na stanie Wojska Polskiego powinno pozostawać ok. 58 egz. AHS Krab.

WD-Regina-Fot. 16. DZ

Nowy WD Regina Fot. 5. PA,

Wóz Dowodzenia DMO Regina w dotychczasowej wersji (górne zdjęcie) i w nowej wersji (dolne zdjęcie). W nowej wersji dobrze widoczne zmienione podwozie LPG Hydro z 6 kołami nośnymi i 3 kołami podtrzymującymi gąsienicę oraz powiększony kadłub konstrukcją dostosowaną do bwp Borsuk. Dotychczasowa wersja podwozia LPG posiadała 7 kół nośnych bez kół podtrzymujących. Fot. 16. DZ i 5. PA.

  Podsumujmy stan realizacji dostaw wszystkich zamówionych DMO Regina:

  • 1. DMO: umowa z 12 maja 2008 roku i aneksu do tej umowy z 29 czerwca 2012 roku dostarczono w latach 2016-2017, następnie przekazano Ukrainie;
  • 2. DMO: umowa z 14 grudnia 2016 roku, dostarczono w latach 2018-2019, na wyposażeniu 2. das z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii;
  • 3. DMO: umowa z 14 grudnia 2016 roku, dostarczono w latach 2020-2021, następnie przekazano Ukrainie;
  • 4. DMO: umowa z 14 grudnia 2016 roku i aneks z 16 grudnia 2022, w 2021 roku dostarczono pierwszą baterię (przekazano Ukrainie), w sierpniu 2025 roku dostarczono drugą baterię do 2. das z 23. Śląskiego Pułku Artylerii, a we wrześniu 2025 roku trzecią baterię, również do 2. das z 23. Śląskiego Pułku Artylerii;
  • 5. DMO: umowa z 14 grudnia 2016 roku i aneks z 16 grudnia 2022, dostawy planowane w latach 2026-2027;
  • 6. DMO: umowa z 5 września 2022 roku, w listopadzie br. dostarczono dwie baterie do 1. das z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii, a dostawa trzeciej baterii planowana jest w 2026 roku,
  • 7. DMO: umowa z 5 września 2022 roku, dostawy planowane w latach 2026-2027,
  • 8. DMO, 9. DMO: umowa z 23 grudnia 2024 roku, dostawy planowane w latach 2027-2028,
  • 10. DMO, 11. DMO: umowa z 23 grudnia 2024 roku, dostawy planowane w latach 2028-2029, przedmiotem dostawy mają być AHS Krab w wersji posiadającej m. in. zautomatyzowany magazyn pocisków i ładunków miotających oraz automat ładowania.
  • 2 egz. AHS Krab, 1 egz. WD, 1 egz. WA i 1 egz. WRUiE: umowa z 14 grudnia 2016 roku i z 16 grudnia 2020 roku i z 16 grudnia 2022 roku. Brak dokładnych informacji o zakresie zrealizowany i planowanych dostaw.
Krab-przód-nowy-Fot. MON

Nowa wersja AHS Krab w widoku od przodu. Na wysokości rejestracji na środku kadłuba widoczna kamera kierowcy, a na przedniej ścianie wieży zminione rozmieszczenie wyrzutni granatów dymnych. Fot. MON.  

Krab-K01-AC-Fot. 5-LPA

Nowa wersja AHS Krab w widoku od tyłu. Dobrze widoczny zamontowany na tylniej ścianie wieży system wentylacyjny z klimatyzacją. Fot. 5. PA.  

  W skład pojedynczego DMO Regina wchodzą: 24 AHS Krab, 2 WDSz, 9 WD, 6 WA i 1 wóz remontu uzbrojenia i elektroniki (WRUiE).

Tomasz Dmitruk




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Podpisano pierwsze umowy i aneksy finansowane z instrumentu SAFE

Podpisano pierwsze umowy i aneksy finansowane z instrumentu SAFE

W Legionowie, Ożarowie, Warszawie i Gdańsku 28 maja br. podpisano łącznie 10 umów i 3 aneksy finansowane z instrumentu pożyczkowego Unii Europejski...

więcej polecanych artykułów