2020-07-09 17:12:01
Koniec służby austriackich Saabów 105, Eurofightery zostają na dłużej
Zgodnie z niedawnym oświadczeniem austriackiej minister obrony Klaudii Tanner, 15 samolotów Eurofighter EF2000 należących do Österreichische Luftstreitkräfte pozostanie na dłużej w służbie, pomimo wcześniejszych planów zastąpienia ich innym, tańszym w eksploatacji, typem samolotu wielozadaniowego. Jednocześnie szefowa austriackiego resortu obrony potwierdziła rychły koniec eksploatacji samolotów Saab 105Ö.

Po zakończeniu eksploatacji Saabów 105 szkolenie pilotów Österreichische Luftstreitkräfte ma być prowadzone poza granicami kraju. Fot. Michał Gajzler
Przypomnijmy, że Austria użytkowała ogółem 40 egzemplarzy Saabów 105Ö, które dostarczono w latach 1970-1972. Wyeksploatowane Saaby 105Ö mają zakończyć ostatecznie służbę z końcem bieżącego roku. Formalnie ostatnie 12 egzemplarzy samolotów tego typu zostanie wycofanych z eksploatacji w 2021 roku. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez austriackie Ministerstwo Obrony, po ich wycofaniu szkolenie pilotów ma być realizowane za granicą. Jak do tej pory nie ujawniono jednak, w którym kraju prowadzone będzie ono realizowane.
Eurofightery, których pozyskaniu, jak i eksploatacji towarzyszyło dużo kontrowersji, mają pozostać w służbie ze względu na "zbyt wysokie koszty rozwiązania umowy z Airbusem". W tym ostatnim przypadku nie podano jednak dalszych szczegółów.
(MG)